Subiect: Ingerul pazitor
View Single Post
  #14  
Vechi 05.03.2009, 10:15:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cartea lui Tobit / Tobie - o carte pe cat de putin cunoscuta pe atat de minunata !

"Si raspunzand, Tobie a zis: "Tata, voi face tot ce mi-ai poruncit! ... nu cunosc nici drumurile pentru aceasta calatorie in Media." Atunci tatal i-a dat inscrisul si i-a zis: "Gaseste-ti un om care sa te intovaraseasca si ii voi plati eu si du-te dupa argint pana sunt inca in viata!" Si s-a dus Tobie sa caute omul si s-a intalnit cu Rafael. Acesta era inger, dar el nu stia. Si i-a zis: "Poti sa mergi cu mine la Raghesul Mediei? Cunosti tu locurile acelea?" Si ingerul i-a raspuns: "Pot sa merg cu tine si stiu drumul..." (Tobit 5, 1-5)

Ingerii sunt la fel de reali ca si noi, ca si diavolii, ca si Dumnezeu. Daca vorbim neincetat cu Dumnezeu si simtit neincetat piedicile diavolului, nu se cade oare sa constientizam neincetat si prezenta ingerului personal ? Luarea in gluma a lumii spirituale (zei, demoni, balauri, spiritusi, elfi, orci si altele asemenea) a dus la incetarea credintei in cele reale. Ingerii au avut cel mai mult de suferit. Este nevoie de o "re-constientizare" a prezentei si rolului lor.

Fiecare obiect are un inger pazitor: casa, masina, gardul.. si tot omul !
Reply With Quote