View Single Post
  #10  
Vechi 01.03.2010, 18:09:18
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

@hmiron

Eu nu am sa dicut problema civila, nu ca ar fi mai putin importanta. Personal consider ca daca cineva vre-a sa apere o asemenea institutie artificiala in instanta, nu e necesara modificarea conceptului de casatorie, si al celui de familie. Pot exista tot soiul de asocieri private prin care sa isi apere drepturile, mosteniri, averi, treburile lor. Oricum ce pot intemeia ei e un soi de tutorat, nu e familie, discutia e lunga.
Sa punem insa problema crestinismului, caci suntem pe un forum crestin. Daca pe plan civil au nevoie de recunoasterea unor drepturi cum spui dumneata, pe plan religios ce nevoie au?
Mai precis, cine ii impiedica sa isi faca propria lor biserica falsa cu propriile lor invataturi. De ce doresc atat de mult sa terfeleasca ideea de crestin? Ca uneori au si reusit (la anglicani de exemplu, desi un pic de istorie a acestei confesiuni ne lamureste indeajuns cam ce adancimi de traire spirituala au, in fond e o religie creata pentru a naste un divort) stim cu totii. Ca vor reusi si altele, e de asteptat. Dar care e scopul nobil, ce au de aparat aici?
Nici un om normal la cap nu poate justifica homosexualitatea in crestinism. Nimeni. Oricat s-ar chinui. Sunt incompatibile. De ce atunci vor sa darame tot? Spune-mi tu ca esti neinchistat in prejudecati, de ce au nevoie sa murdareasca si acest lucru?
Reply With Quote