View Single Post
  #25  
Vechi 11.08.2010, 14:27:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din momentul în care se face epiziotomie, vorbim de mică chirurgie. O moașă este abilitată să asiste o naștere simplă și să facă manevre obstetricale, dar nu o naștere în care se face epiziotomie ... Dar în România se practică epiziotomia de rutină. Atunci, automat, e nevoie de medic.
Ups, pe mine m-a cusut moasa la a 3-a nastere. Dupa ce am nascut mi s-a facut un mialgin parca, desi m-am rugat sa nu ma adoarma, sa ma coasa asa (aveam deja o experienta cu mialgin si cealalta cu xilina). Doctorita mi-a zis ceva gen sa n-o bat la cap, s-o las sa-si vada de treaba si m-au adormit... cand m-am trezit, probabil mai repede decat se spera, surpriza, ma coasea moasa, doctorita nu mai era in sala.
De aici am dedus ca moasele au pregatirea necesara sa coasa o epiziotomie... dar... uite ca m-am inselat. Noroc ca m-a cusut bine si moasa.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există nici un act chirurgical mai simplu decât coaserea unei epiziotomii. Nu rezidenții de obstetrică, ci simplii studenți în anul al patrulea ar trebui să știe să coasă, lucru care se predă în anul al treilea.
Totusi unii obstetricieni nu prea reusesc s-o faca cum trebuie. Probabil de aici se trage si dorinta de a face cezariana pentru ca "nimic sa nu se schimbe in rau sau neplacut acolo jos" (vorba lui andreicozia). Nu iese foc, fara fum.[/quote]
Reply With Quote