View Single Post
  #28  
Vechi 12.08.2010, 10:21:32
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ii costa mai putin oprirea lactatiei decit operatia de implant la sinii deseori "flescaiti" cum ii numesc ei.
Bine c-ai spus-o ca sa am la ce replica.
1.Oprirea lactatiei poate costa uneori enorm, fapt datorat beneficiilor inegalabile pentru santatea copilului si a mamei ale alaptarii naturale si neajunsurilor alaptarii artificiale. Mai exact la copil se pot declansa nenumarate probleme digestive, alergice, cutanate... crede-ma ca stiu. Cunosc mamici care si-au petrecut ani in sir prin spitale (cu costurile aferente), care platesc sume exorbitante pe cutii de formule de lapte speciale care nici macar alea nu merg perfect...
Si am sa mentionez un caz care poate ii face sa se gandeasca pe cei care desconsidera importanta enorma a alaptarii pentru copil. Am o prietena care a infiat doi copii, intai o fetita si peste cativa ani un baietel. Cu amandoi a avut mult de luptat cu problemele digestive. La baietel ajunsese de nu-i mai mergea nimic. Am tot batut-o la cap sa caute o doica. In final m-a ascultat. Copilul, desi avea vreo 5 luni atunci si nu stia de san, a supt (Slava Lui Dumnezeu) si imediat situatia s-a remediat si i-a fost bine inca niste luni bune dupa ce nu a mai supt la doica. Fara lapte de mama ma indoiesc ca acum l-as mai vedea jucandu-se in curtea bisericii.
Reply With Quote