View Single Post
  #29  
Vechi 20.03.2012, 22:25:33
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa intelegi ca e un non-sens sa militezi pentru cresterea/reintinerirea populatiei atat timp cat situatia economica este care este, cel putin la noi.
Cred ca nu e corect cum ati pus problema : "cresterea populatiei". De parca fiecare familie din Romania ar avea cel putin 7 copii, si incepand de maine, Biserica ar da ordin, ca stacheta minima sa fie de 10 copii. Se militeaza pt oprirea crimelor care se fac prin avorturi. Aduceti ca argument situatia economica. Asta e dovada de lipsa de credinta sau de putina credinta in Dumnezeu. Asa cum am spus si anterior, ne punem nadejea in acest sistem ticalosit, vandut si tradator, si nu ne punem nadejea in Dumnezeu. Trebuie sa intelegem ca tara noastra, si nu numai, trece prin situatia asta dificila, datorita pacatelor. Dumnezeu face cu tara noastra, cum fac mama si tata cu un copil care face prostii, si nu asculta de ei. Il mustra, ii da o nuia, il cearta, si toate astea le fac din dragoste, nu din altceva. Asta face Dumnezeu cu noi. Ne mustra, ca sa ne intoarcem de la grelele pacate, catre El. Daca Dumnezeu ar fi drept, ori ne-ar pedepsi pe loc, ori ne-ar lasa in voile noastre pacatoase, si ar fi mai grav, pt ca ne-am pierde mantuirea.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote