View Single Post
  #30  
Vechi 20.03.2012, 22:28:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Mama avea o vorba, cam ciudata"cauza atator rele? traiul bun si nesimtirea."
Acum judecand, vad ca nu sunt chiar vorbe aruncate in vant.
Traiul bun te transforma intr-un individ comod, masmedia promoveaza ideea de relaxare, de a te gandi in primul rand la tine insuti de a-ti face viata cat mai usoara.
Ei si? veti zice.Nu e normal sa vrei sa traiesti comod?
Nu e normal, ptr ca acolo unde exista comoditate hop si aghiuta incepe sa isi faca treaba. Incepem sa simtim comoditate, lene, ne chinuie akedia, nu mai avem timp de rugaciune, incepem sa ne maniem mai des, sunt mai irascibili, ne simtim mai deranjati daca sotul/sotia indraznesc sa ne strice linistea si sa ne rapeasca placerea de a urmari filmul preferat/meciul....
DE aceea calugarii muncesc pana la istovire, ca intr-un trup odihnit patimile incep sa isi faca culcus.

Viata cu mai multi copii nu e o viata usoara. Numai o mama poate sa spune ce inseamna sa dormi iepureste, uneori chiar si cateva ore pe nopate ani de zile.Sa tresari cand il auzi ca geme, arzand ca un cuptor, sa te trezesti aducandu-i un pahar cu apa, sau ceai, sau compot atunci cand e bolnav, sa il iei in brate si sa il linistesti atunci cand viseaza urat.Iar cand exista mai multi, si fiecare are nevoile lui, durerile lui exista sansa ca mama sa doarma si 2-3 ore pe noapte. asta ca sa nu mai vorbim de jertfa de ale pregati mereu mancare proapata, de a-i spala, de a-i tine curati, de a-i scoate la plimbare, de a-i duce la medic,de a face activitati didactice cu ei ptr a le oferi un suport in procesul educational. Sa nu mai zic de momentele in care iti tremura picioarele de oboseala iar ei vor....sa se joace cu tine. Sau iti cad ochii de somn si ei te roaga staruitor sa le spui povesti.
Unii prieteni au un copil, si se plang ca e greu....Mi se pare comic. Altii au doi...si la fel.
Unora Dumnezeu le-a dat mai multi. Culmea e ca cei care depasesc trei parca incep sa invete sa rabde, sa nu mai vada lucrurile asa gri. Cred ca pana la doi e mai greu.De acolo pune umarul Domnul si numai simti povara asa apasatoare.

Cred ca atunci cand te protejezi prea mult pe tine, are Domnul grija sa iti dea pe alta parte activitate.oricum pacatele trebuiesc platite.Or din varful patului nu s-a mantuit nimeni.Toti sfintii s-au mantuit prin jerfa, nevointa, ascultare. Asadar, asta e singura cale.Alta nu. Calea comoditatii e un drum sigur spre iad.Eu asa cred.
Cred ca cea mai frumoasa jertfa pe care as putea sa o fac cu bucurie ar fi cresterea copilor.Chiar daca asta ar insemna sa imi sacrific cariera mea. Si drept vorbind, prefer sa-mi investesc timpul si energia ptr cresterea copiilor decat ptr prosperitatea vre-unui italian. asta nu inseamna ca ii condam pe cei care lucreaza in multinationale. Doar ca in viata mereu trebuie sa sacrifici ceva. Depinde de noi sa hotaram ce.

Mass-media ne manipuleaza in ultimul hal. Nu e musai sa oferi copilului haine de firma si iaurturi Danone. Important e ca el sa aiba haine, mancare, acces la educatie si servicii medicale.Restul sunt mofturi...
cred ca daca noi parintii am fi mai putin manipulabili si copii ar creste mai sanatosi.dar asta presupune o lupta continua...Iar lupta presupune jerfa, nu comoditate.
"Calea comoditatii e un drum sigur spre iad."
Cat adevar! Nu stiu cati dintre noi intelegem cu adevarat asta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote