View Single Post
  #19  
Vechi 30.06.2015, 01:41:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pentru cei ispitiți și neputincioși să gândească mai cuprinzător, NU spun: "creștinii să nu facă cele menționate", ci spun: "făcându-le, își pierd TIMPUL mântuirii cu ele." cea mai de preț monedă, pentru care se dă război, cum spuneam la începutul postării.

Dumnezeu să vă alunge ispitele și să vă ajute să fi-ți mai atenți când citiți și să vă dea putere să gândiți mai cuprinzător.

"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate-mi sunt de folos" - I Corinteni 6, 12. "toate-mi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva."

Frate Ioan Cezar:

"Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște."
- Ioan 15, 18-19.

"Și cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece." - I Corinteni 7, 21.

"Preadesfrânaților! Nu știți, oare, că prietenia lumii este dușmănie față de Dumnezeu? Cine deci va voi să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș lui Dumnezeu." - Iacov 4, 4.

"Nu iubiți lumea, nici cele ce sunt în lume. Dacă cineva iubește lumea, iubirea Tatălui nu este întru el;
Și lumea trece și pofta ei, dar cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne în veac."
- I Ioan 2, 15, 17.

"Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaște, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El.
Nu vă mirați, fraților, dacă lumea vă urăște."
- I Ioan 3, 1, 13.

"Aceia sunt din lume, de aceea grăiesc ca din lume și lumea îi ascultă.
Noi suntem din Dumnezeu; cine cunoaște pe Dumnezeu ascultă de noi; cine nu este din Dumnezeu nu ascultă de noi. Din aceasta cunoaștem Duhul adevărului și duhul rătăcirii."
- I Ioan 4, 5-6.

"Pentru că oricine este născut din Dumnezeu biruiește lumea, și aceasta este biruința care a biruit lumea: credința noastră." - I Ioan 5, 4.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.06.2015 at 02:00:47.
Reply With Quote