View Single Post
  #180  
Vechi 26.08.2015, 18:22:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Verdictul fiind...
Sau, nu, mai bine nu raspundeti.
N-am să dau verdictul (nu în ultimul rând, deoarece avocații nu dau verdicte), dar am să vă spun care ar fi încadrarea juridică a faptelor lui Avraam, dacă le-ar fi săvârșit astăzi: art. 205 alin. 1 și alin. 3 lit. a și b Cod penal, art. 188, 189 alin. 1 lit. a, și art. 199 Cod penal, cu aplicarea art. 32 Cod penal, 38 alin. 1 Cod penal, adică, pe scurt. lipsire de libertate în mod ilegal, în formă agravată, tentativă la omor calificat în formă agravată, împotriva unui membru de familie, săvârșite în concurs real.

Am să vă pun o întrebare:

Doamnă Delia, spuneți-mi, vă rog, ce credeți dumneavoastră că s-ar întâmpla, în zilele noastre, dacă cineva s-ar apuca să-și lege copilul de un altar și s-ar pregăti să-l omoare ? Dacă acest cineva ar afirma, sus și tare, că Dumnezeu este cel care i-a poruncit să-și omoare copilul, și deci nu este vinovat ? Ce părere ați avea despre respectiva persoană și despre faptele ei ?

Înainte de a răspunde luați în considerare următoarele două premise: a. Dumnezeu are libertatea de a vorbi și astăzi cu oricine dorește el și deci nu putem exclude apriori faptul că omul în cauză spune adevărul; b. Dumnezeu, fiind principiul absolut al moralității, are dreptul și astăzi de a solicita de la un om să facă, practic, orice, inclusiv să ucidă, și deci nu putem opune moralitatea sau legislația noastră edictului divin pe care l-a primit acest om.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.08.2015 at 18:34:52.
Reply With Quote