View Single Post
  #8  
Vechi 05.05.2009, 19:31:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acum mi-am amintit cum m-am apucat si eu sa acuz pe anumiti ierarhi ai BOR...prin diverse comentarii si am scris cam asa ceva pe la Romania Libera:
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]"Reporteri daca fac parte din BOR este voie sa se primeasca acuzatiile de la ei. Altfel nu. Si zic mai jos ca sa ma acuz pe mine: Am atacat de foarte multe ori pe ierarhii BOR pe diverse bloguri sau la Ziarul Lumina in comentarii. Si apoi m-am gandit mai bine era a trimite acelea in secret spre a se face o chestie ziditoare . La ierarhii din fruntea Sfantului Sinod al BOR. Ca asa afla lumea. Poate era careva din episcopia episcopilor pe care i-am atacat eu care era in mainile railor vrajmasi dracii si aceia luptau cu el sa il convinga ca nu poate dobandi vindecare la Sfanta Biserica, pentru a nu merge acolo si a putea ei sa il piarda. Oricum Sfintele Taine tot se lucreaza prin acei ierarhi de i-am atacat eu chiar daca ar fi avut impedimente canonice. Dar eu nu cred ca aveau doar mi s-a parut mie. Da acela care e in stare sufleteasca nefericita poate nu stie ca Sfintele Taine le lucreaza Dumnezeu oricum si nu mai merge la spitalul duhovnicesc (Biserica) spre a dobandi vindecare si iata cum se pierde un suflet! Si daca careva s-a smintit din pricina mea si s-a pierdut sufleteste,cand merg pe cealalta lume,vai mie cum voi suporta mustrarea constiintei vazand pe vreun frate al meu chinuindu-se din pricina mea? Doamne ai mila de cei pe care poate i-am pagubit sufleteste si ai mila si de mine."[/COLOR]

Daca reporterii respectivi fac parte din BOR este voie sa se primeasca acuzatiile de la ei dupa Sfintele Canoane ca IPS sa fie cercetat de Sfantul Sinod.
Daca nu nu este voie.
Asa zic Sfintele Canoane.