View Single Post
  #7  
Vechi 12.01.2007, 22:23:23
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem.
Se spune ca omul care acopera un pacat, vorbeste de fapt de limitele lui.
Pai da, "masturbarea nu e asa un pacat grav", desfraul nici atat, avortul este prin deductie tot cam acolo, apoi daca mai omori o persoana sau doua nu-i nimic fata de altii care omoara cu miile... Fratilor, e de rau, au ajuns oamenii sa nu mai constientizeze faptele lor si sa ajunga sa le dea explicatii venite de la psihiatri.

Si te invit, draga Euftalia, sa mergi sa-i spui Sf. Nicodim Aghioritul ca s-a inselat cand spunea ca: "Onania se canoniseste ca malahia (masturbarea) si avortul, pâna la vindecare, caci fara îndreptare nu exista iertare. Pentru malahie, dupa ce s-a lasat de pacat definitiv, sa nu se împartaseasca un an si sa faca în fiecare zi 50 sau 100 de metanii."

Si apoi nu uita sa treci si pe la Sf. Apostol Pavel sa-i spui ca a gresit cand le spunea celor din Corint (6, 10-11): "Nu va amagiti: Nici desfrânatii, nici închinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." Explica-i ca in noua religie inventata de tine, dumnezeul tau accepta orice. Evident ca nu e acelasi cu Dumnezeul nostru, ca Dumnezeul nostru n-a lasat nimic din Sodoma si Gomora.

Am fost sarcastica in mesajul asta, desi nu-mi place si nu ma caracterizeaza ca stil, dar ca sa-ti dai seama ca e foarte grav ce afirmi. Te-as ruga sa fii mai cu luare aminte de acum incolo. Am inteles ca ai niste probleme de sanatate, dar vezi sa nu-i imbolnavesti si pe ceilalti si, mai rau, sa-i omori cu sfaturile tale.

Numai bine pe calea spre mantuire!
Elena