View Single Post
  #32  
Vechi 24.11.2010, 08:23:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Fac apel ca sa luam atitudine in urmatoarele probleme:

1. Ascultarea fortata a horoscopului in statiile de autobuz sau oriunde in localurile publice! In afara ca se incalca flagrant legile lui Dumnezeu, se incalca si cele ale libertatii omului. Cine vrea sa le asculte, spre pieirea lui o face. Eu una nu sunt obligata sa ascult uraciunea asta. M-am saturat!

2. Sa se lucreze sau sa se organizeze orice alta activitate in aproprierea bisericilor in timpul Sfintelor Liturghii! Nu o data am prins firme de constructii sau firme de curatenie deranjand slujbele Bisericesti si inca in zi de duminica sau in zi de sarbatoare!

3. Interzicerea si sanctionarea usturatoare a celor care isi fac nevoile si inca cu fata ca sa nu spun altceva - spre iertare sa-mi fie - spre/langa Sfintele Biserici! RUSINE! Asa ceva nu se mai poate tolera!

4. Interzicerea fumatului si a vorbitului trivial al muncitorilor care construiesc, repara, etc. sau orice alt lucru care-l fac in incinta Bisericilor! No comment!!!

5. Rugamintea de a se afisa la intrarea in Biserica Ortodoxa a unui afis (cum sunt si cele pentru interzicerea telefoanelor) cu reguli de buna cuviinta in Biserica, cum ar fi de exemplu: barbatii sa se alinieze intr-o parte si femeile in cealalta parte, obligativitatea unei tinute corespunzatoare - poate mai bine zis interzicerea purtarii fustelor mini, de exemplu, care dau motiv de sminteala! Poate parea exagerata unora aceasta cerere, dar daca toti ar ingenunchia atunci cand trebuie nu ar fi nici o problema si nu-mi voi continua ideea ca sa nu dau motiv de sminteala! (Stiu ca sunt persoane care nu pot, nu au loc sau nu considera ca trebuie - nu despre asta este vorba)

Un astfel de afis s-ar putea face, nu ca si o obligativitate, ci ca si o atentionare. Nu doresc indepartarea credinciosilor de la Biserica. Nu o data mi s-a intamplat ca sa intru in pantaloni mulati sau fardata, etc pentru ca nu stiam ca trebuie sa am o infatisare cuviincioasa. Poate concepute in asa fel incat sa se subanteleaga ca oricine vine la Hristos este bineprimit si nu va fi dat afara, dar in timp ar fi bine primita o infatisare si un comportament corespunzator! Daca nu cartim cand purtam o anumita tinuta obligatorie la joburile noastre cu atat mai mult sa nu ne deranjeze ca suntem sfatuiti de Biserica spre un mult mai mare folos!

Am rugamintea ca acest topic sa nu fie pentru polemici!
Este spre aprobare, finisare, alte sugestii si imbunatatire si mai ales finalizare!
Stiu ca ispita este pentru intarirea sau incercarea noastra!
Dar eu ca si simplu mirean asi dori din tot sufletul ca atunci cand intru intr-o Biserica, sa ma rup total de lumea de afara. Chiar daca 2 minute stau, chiar daca nu sunt de treaba, chiar daca sunt grabita sau prost dispusa sau mai stiu eu cum, nu conteaza. Eu una vreau ca acele minute sa le stau cu Dumnezeu!
Imi cer iertare pentru tonul indraznet, pentru pretentiile mele, dar cine este de acord sa se alature acestui apel, il rog sa o faca!

Fac apel si la preotii care sunt pe acest forum, pentru ca eu fara binecuvantare doar rau asi putea face! Doar eu dorind asta asi fi de una singura!

Asa cum unul dintre Sfintii nostri Parinti spune:
,,Daca noi vom tacea, pietrele vor vorbi!"
sunt de acord cu tine, simona.
dar sunt lucruri care nu se vor schimba, cum zicea cineva, omului ii lipsesc cei 7 ani de acasa.
cel mai tare lucru care m-a deranjat era ca am intalnit oameni care urineaza pe gardul, sau in curtea bisericii.
m-am blocat in momentul ala, nu stiam ce sa fac:de jena respectivului, de jena momentului in sine....nu stiu care ar fi solutia

celelalte aspecte implica probleme administrativereotul ar trebui sa le rezolve:inchiderea telefonului in biserica, interzicerea de a se injura, fuma in curta bisericii, tinuta femeii


cat priveste firmele de constructii nu poti sa le impui cand sa lucreze,caci invoca niste(aberante)drepturi ale omului...(daca lucrurile decurg cum ar vrea unii, asteapta-te ca duminica sa fie zi legala...de munca!)

timpurile astea ar trebui sa ne concentram asupra evolutiei noastre spirituale, ptr ca daca omul a decazut atat de mult, sa faca lucruri atat de nepotrivite chiar lg Biserica-duminica, insemna ca indreptarea lui nu se va face in urma unui afis, observatii.

Domnul sa ne rabde pe toti si sa ii ierte pe cei care cu stiinta/nestiinta fac astfel de lucruri urate inaintea Lui!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote