View Single Post
  #13  
Vechi 30.08.2009, 17:53:53
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citind azi din cartea "Marturii din Tara Fagarasului despre parintele Arsenie Boca " am ajuns la un fragment in care o persoana vine si ii povesteste parintelui starile pe care le-a trait in timpul unei rugaciuni.

"I-am spus ceea ce vazusem in plina noapte cand ma rugam; era foarte atent la tot ceea ce-i spuneam, apoi mi-a spus:<<Tu cum te rogi,ma?>> Parinte, am un geam care da spre rasarit si incerc sa transpun in viata mea ceea ce spune Sfantul Apostol Pavel, ca barbatul sa se roage in orice loc, sa ridice spre cer mainile curate, neindoielnice, si asa sa se roage lui Dumnezeu. Parintele imi zice: <<Cum , ma, asa?>> aratandu-mi pozitia mainilor , exact asa cum le tineam eu in timp ce ma rugam. I-am spus: Da, Parinte! Parintele mi-a replicat:<< Ma, sa nu te mai rogi asa, ca nici eu nu am curaj sa ma rog asa.De acum sa te rogi cu mainile asa,ma! >> si-mi arata cum sa ma rog, cu mainile impreunate << pentru ca mainile impreunate inseamna si smerenia omului inaintea lui Dumnezeu. Cu mainile rificate se roaga numai pustnicii , adica numai oamenii despatimiti >>. "



Doamne ajuta!
Reply With Quote