View Single Post
  #19  
Vechi 06.02.2010, 21:38:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca eu simt in mine o schimbare a firii mele,faptul ca ,dupa un anumit timp in care m-am straduit sa tin posturile,sa merg la Liturghie,am citit carti duhovnicesti,m-am rugat....;

dupa un anumit timp,sa zicem 10 ani,fac o analiza ,si vad ca ceva s-a schimbat in mine,undeva in firea mea s-a produs un progres....nu mai sunt atat de rau,egoist,suport mai usor atacurile la propria persoana...etc

atunci stau si imi zic .....e bine sa fii crestin...!
Daniel, te rog nu o lua personal.
Eu ma gandesc ca aceasta gandire mie nu mi-ar fi de folos.
In timp, oricum progresezi, cat de cat te "inteleptesti", cat de cat iti mai stapanesti patimile.. exista o oarecare asezare normala, care vine cu varsta. (Bun, exista si cazuri extreme de oameni in varsta stapaniti de patimi.. alta poveste).
Eu imi doresc in primul rand sa-mi vad pacatele.. Daca dupa 10 ani voi spune ca sunt"mai buna", cred ca este un pas inapoi. Mai bine raman la stadiul de azi.

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa te critic pe tine.. ci este mai mult pretext sa expun o suparare de a mea.. am in familie oameni care au trecut la alte secte deoarece au vazut un oarecare "progres" in cei ce frecventau alte biserici (ca sunt mai politicosi, ca s-au lasat de fumat, ca nu mai sunt desfranati etc..)
Or ortodoxia nu este o suita de invataturi morale! Nu poti bifa pe o lista: fac aia, aia, aia.. oau.. m-am apropiat de un ideal. Nicidecum.
Idealul crestin este lepadarea de sine. Smerenia. Lacrimile de pocainta.
Reply With Quote