View Single Post
  #193  
Vechi 11.02.2013, 01:38:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E cam aiurea pentru ca de exemplu o campanie electorala implica o manipulare. Chiar daca ar fi o manipulare pozitiva, tot manipulare e. Uite-te ce diferenta este intre textul declaratiei de independenta a SUA unde Guvernul era un servitor al oamenilor care erau inzestrati cu drepturi de catre Creator si realitatea de azi in care gandim ca Statul e cel care ne da sau nu drepturi. " Institutiile Statului " sunt in pericol nu drepturile fundamentale ale fiecarui individ si in cazul manipularii.
Si totusi Institutiile Statului sunt detinatoarele puterii. Eu sunt liber intr-adevar intru Hristos, dar Institutia ma poate priva de libertatea exterioara, ma poate strivi, ma poate omori daca vrea. Ceea ce nu-mi poate lua nimeni, e calitatea mea de rob a lui Dumnezeu, care imi confera mie libertatea; dar o alta libertate, interioara, o independenta de pacate si de diavol; si care imi aduce totodata si asemanarea cu Dumnezeu.

Daca ne amintim cu ce L-a ispitit diavolul pe Domnul Iisus: cu bogatii si putere, atunci stim ca asta este ceea ce a primit Statul, atunci cand s-a delimitat de Biserica si implicit de Dumnezeu. Si aflam in acest fel si cine conduce Statul.
Reply With Quote