View Single Post
  #3  
Vechi 29.05.2016, 19:19:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am fost tentat să taxez puț›in propaganda asta aberantă, pro-Putin. Însă, citind comentariile la un articol din România liberă, am dat peste o anecdotă care m-a înveselit. Redau și comentariul care o precede:

„Din pacate nu pot fi de acord cu dvs ca Putin va avea soarta celorlalti dictatori care au sfarsit rau. Poporul rus nu functioneaza bine decat atunci cand stie ca are un conducator tupeist si neinduplecat. Era pe vremuri un banc, care descrie exact situatia actuala din Rusia:

Pe vremea lui Hrusciov, statea Ivan la coada la paine. Cand mai avea o persoana inainte, se termina painea. Ivan incepe sa vocifereze: Ce fel de guvern e ala care nu poate asigura paine populatiei?!

Din multime apar 2 indivizi in negru, il trag pe Ivan deoparte si ii spun: Acum cativa ani, pe vremea tovarasului Stalin erai impuscat imediat pentru ce ai spus mai inainte. Acum dispari si zi mersi ca ai prins epoca tovarasului Hrusciov si ai scapat neimpuscat.

Ajunge Ivan acasa negru de suparare. Nevasta il intreaba. Ce-i ma Ivane, nu mai au paine? La care Ivan raspunde plin de obida: E mult mai rau, nu mai au gloante !!
”ť
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.05.2016 at 19:34:28.
Reply With Quote