View Single Post
  #10  
Vechi 31.01.2017, 20:03:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Confuzia morala este consecinta confuziei teologice. La randul ei, confuzia teologica e urmarea confuziei filosofice. Nu degeaba, de multe secole incoace, pregatirea preotilor se face urmand un "ciclu filosofic", urmat de un "ciclu teologic". In aceasta ordine, fiindca ai nevoie de un instrumentar mai intai. Filosofia este servitoarea teologiei tot asa cum matematica este servitoarea fizicii.

Or, dupa parerea mea, confuzia fundamentala atunci cand vorbim despre libertate e data de indistinctia intre libertate si liber arbitru. Folosim cele doua concepte ca si cand ar fi acelasi lucru si il luam pe primul care ne vine in minte. De regula, cel de "libertate".

Despre deosebirea dintre liber arbitru si libertate se pot scrie tomuri. Si s-au scris. Cum am putea, pe scurt si in limbaj comun, sa prezentam aceasta deosebire ?

Liber arbitrul inseamna sa alegi ceva cand ai putea sa alegi altceva. Asadar, liber-arbitrul este o facultate a vointei. E chestie de potentialitate.
Poate nu M-am exprimat cel mai corect.Ma refer la Libertate in Hristos, adica fac niste actiuni, dar stiu consecintele a ceea ce fac si aleg binele. Adica am citit Biblia si am tras niste concluzii:Am vazut acolo ce s-a intamplat ptr cei care nu au respectat Legea.I-a ars,i-a durut.Am citit Biblia sau carti religioase care mi-au aratat ce s-a intamplat daca exemplu:M-am uitat chioras la sotia aproapelui,apoi (regele David) i-am facut rau aproapelui ca sa imi acopar pacatul,cu gura, de fapt el nu l-a omorat cu nici o arma pe Urie Hetitul ,decat cu limba.Si apoi cat timp a patimit omul,regele nostru. Si cunoasterea m-a facut sa am o posibilitate de alegere corecta si reala ptr Viata.
Cum vad eu Liberul arbitru.O vad ca ceva mai limitat, decat Libertatea in Hristos. Adica eu am de ales sa uit de exemplu raul care mi l-au facut unii.Exemplul de mai sus cu Nelson Mandela.Si sa zicem omul nostru citeste si el ce gaseste prin zona, da de "Contele de Monte Cristo" ca e tradusa in romana, de mai demult.Se mai uita la te miri ce Telenovele,cu oammeni dinastia care nu iarta,sau emisiuni dianastea dubioase ca e plin pe TV.Cartea cu Nelson Mandela NU- ca nu e TRADUSA.
Si va intreb omul nostru cu atatia "sfetnici", are un Liber arbitru real. Il duce la sanatate sufleteasca sau trupeasca .Il duce aproape de Dumnezeu "Liberul sau arbitru".

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Libertatea inseamna sa alegi binele. Este "vointa desfasurata", e chestie de act.

Fara aceasta distinctie intre ceva "in potentia" si ceva "in acta", pe care scolasticii au mostenit-o si dezvoltat-o de la tratatele etice ale Filosofului si de la Augustin, nu putem opera si am ajunge repede la absurd teologic, apoi la eroare morala. Daca "liber arbitru" si "libertate" ar fi acelasi lucru, atunci Dumnezeu ar fi cea mai nelibera existenta, fiindca El este complet incapabil sa aleaga raul.

Or, Dumnezeu este cea mai libera existenta tocmai fiindca El alege intotdeauna binele. El singur are libertate absoluta. Iar libertatea oamenilor este relativa. A fi liberi, pentru noi, inseamna sa facem ceea ce am promis la Botez (sau au promis nasii in numele nostru si pentru noi): sa nu avem alt stapan decat pe Dumnezeu.
Libertatea in Hristos nu este relativa. Liberul arbitru asa cum il percepem noi, este relativ,daca nu ne straduim sa ne largim orizontul cunoasterii apropierii de Dumnezeu,Liberul arbitru nu ne este de folos.
Cand spun Libertate in Hristos ma refer ca ,cunoastem si ce se poate intampla daca neglijam Legea lui Dumnezeu. Iau o decizie in Cunostinta de cauza.Am o Libertate reala de a alege.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar diavolul ? El nu se atinge de liber arbitrul nostru (desi, dupa parerea unor teologi si mistici, poate sfarsi prin a-l paraliza intr-o anumita masura). Dar ne distruge libertatea. Devenim servi ai lui.

Copiii, pana la varsta intelegerii, nu au liber arbitru. Dar au libertate.

Nu am pilotat un avion niciodata. De fapt, nu am vazut cum arata o mansa. Oare pot sa ma urc in carlinga unui Boeing 787 ? Pot, fiindca am liber arbitru. Dar nu am libertatea sa pilotez un avion, fiindca nu stiu sa o fac.
Cred ca m-am facut inteles mai sus, cum vad diferenta intre Liberul arbitru(deci ceva relativ daca ochiul meu este stramb, si deciziile mele nu vor fi cele mai bune) si Libertatea in Hristos.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote