View Single Post
  #3  
Vechi 16.09.2009, 17:51:58
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Daca ai fi asteptat ai fi primit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Eu niciodata nu am inteles cum a fost posibil sa se creeze un stat din nimic, sa fie dati la o parte oameni care locuiau acolo de generatii - arabii - pentru ca sa vina altii peste ei - evreii.

Adica nu vine peste noi Ungaria, care a pierdut Transilvania in favoarea noastra acum cateva decenii, si vin evreii peste Palestina, dupa doua mii de ani, in virtutea Bibliei evreiesti!

Ce legitimitate mai poti avea dupa doua mii de ani? Ce-ar fi daca natiunile europene si-ar aduce aminte dintr-o data de animozitatile istorice dintre ele si s-ar apuca de capul lor sa redeseneze harta politica? Sau ce-ar fi daca Roma si-ar aduce aminte ca a fost candva capitala lumii?

Lobby-ul evreiesc a fost intr-adevar, puternic, daca au reusit sa puna stampila ONU pe acest plan. O injustete la scara mondiala.

Intrebari: daca Fasia Gaza a apartinut Egiptului, de ce nu o vor inapoi? Cum se face ca Egiptul, din principal oponent al Israelului a devenit astazi o tara nepasatoare la situatie? Sa fie oare victoriile militare evreiesti de vina?
raspunsurile la intrebarile tale. Totus, daca ai intrebat, o sa-ti raspund.
Prima intrebare:"Adica nu vine peste noi Ungaria, care a pierdut Transilvania in favoarea noastra acum cateva decenii, si vin evreii peste Palestina, dupa doua mii de ani, in virtutea Bibliei evreiesti!"

Biblia a fost scrisa de evrei insa a fost cald adoptata si de religia ta asa ca azi Biblia este o Carte sfanta la evrei si la crestini. Care-i Cartea ta? Coranul?
Era de asteptat de la un crestin ortodox sa nu fie asa de ignorant in privinta Bibliei si volorii Ei.

A doua intrebare:"Eu niciodata nu am inteles cum a fost posibil sa se creeze un stat din nimic, sa fie dati la o parte oameni care locuiau acolo de generatii - arabii - pentru ca sa vina altii peste ei - evreii."

Deoarece nu ai inteles, uite ca o sa-ti explic: Arabii au venit din Peninsula Araba Saudita inainte cu numai cam 600 de ani. In Ierusalim si in alte orase au trait evrei in cursul ultimii 2000 de ani.Nu multi, numai cateva zeci de mii dar nu uita ca tara a fost numai un pustiu .
Evreii religiosi se roaga de trei ori pe zi. Una din rugaciunile lor este ca sa faca Dumnezeu ca sa "la anu sa ne rugam in Ierusalimul sfant".
Evreii au reusit sa creieze un stat din aproape nimic, un stat care poate fii o proba sau cum se zice pentru multe alte state. Israelul a fost creiat in acord cu decizia adunarii generala a lui ONU si daca si arabii ar fi acceptat votul ONU-lui care a inclus si intemeierea unui stat arab vecin Israelului si nu ar fi declarat razboi,probabil ca azi ar fi ajuns sa fie cel mai inaintat stat arab.Arabii au fost mesteri in a face numai greseli in ultimii 60 de ani. Numai ca sa intelegi, azi ei sunt gata sa fac pace cu Israelul pentru mai putin teren decat ar fi primit dupa decizia si votul ONU-lui.
Arabii sunt renumiti in lume pentru fanteziile lor. Asta face parte dinj mentalitatea lor. In razboiul din 1948,ei au raspandit zvonuri mincinoase ca evreii omoare civilii fara socoteala. Peste 90% din cei care au fugit din teritoriul Israelului de azi au facut asta fara nici un "ajutor "de la armata israeliana. Au fugit ca le-a fost frica dupa ce au ascultat pe sefii lor.


A treia intrebare:"Ce legitimitate mai poti avea dupa doua mii de ani? Ce-ar fi daca natiunile europene si-ar aduce aminte dintr-o data de animozitatile istorice dintre ele si s-ar apuca de capul lor sa redeseneze harta politica? Sau ce-ar fi daca Roma si-ar aduce aminte ca a fost candva capitala lumii?

Dupa cum stiu eu, Adunarea generala a ONU-lui nu a decis nici o alta infintare a unui alt stat in Europa sau in lume ca nu a fost cazul. Incearca sa intelegi situatia in regiunea noastra.Inainte cu cam 600 de ani cat i-mi amintesc,turcii au navalit si cucerit Palestina si toate statele din prejur. Palestina "mare" nu a fost stat si a fost ce se numeste "pamantul nimanui". In 1918 Englejii au alungat turcii si ONU-ul de atuncia a dat teritoriul englejilor cu Mandat pentru 30 de ani. Evreii nu au "cucerit tara de la altii ca ea nu depindea de nimeni.

A patra intrebare:" daca Fasia Gaza a apartinut Egiptului, de ce nu o vor inapoi? Cum se face ca Egiptul, din principal oponent al Israelului a devenit astazi o tara nepasatoare la situatie? Sa fie oare victoriile militare evreiesti de vina?"

In razboiul din 1948 cand toate tarile arabe au navalit sa nimiceasca Israelul,Egiptienii au cucerit Fasia Gaza care original ar fi trebuit sa depinda de statul Palestinian care nu s`a infintat .Cand Israel a semnat pact de pace cu Egiptenii,acestia au rasuflat cu usurare ca au scapat de furuncul ista. Trebuie sa intelegi ca Egiptenii au stapanit Fasia Gaza dar nu a permis palestinienilor sa treaca in teritoriul Egiptului. Ei i-au tinut in cotet,in saracie si mizerie la cer. Si azi, granicerii Egiptieni au ordin sa traga in fiecare persoana care incearca sa se infiltreze in Egipt. Apropo,povestea cu vest banc care a fost cucerit de Iordanini este exact la fel.Pana azi, PLO pretinde ca soldatii Iordanezi au omorat din membrii PLO,mai multi decat Israelul in actiunile militare. Soldatii Iordanezi au facut vanatoare umana contra lor. Au fost cazuri cand au venit membrii PLO la granita cu Israel si s`au implorat ca sa fiu luati prizonieri ca soldatii Iordanezi nu aveau mila.

La sfarsit am si eu o intrebare: Asa te enervai daca era vorba sa zicem de turci si nu de evrei?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote