View Single Post
  #2  
Vechi 27.11.2012, 07:58:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara tuturor!

As dori sa primesc un raspuns cat se poate de documentat (cu mentionarea exacta a unei surse bisericeti/religioase oficiale) si nu bazat pe interpretari personale, la urmatoarea intrebare: poate/are dreptul un preot sa conditioneze botezarea unui nou nascut, in Postul Craciunului, de servirea la masa care urmeaza botezului a unor preparate exclusiv de post? Iar daca raspunsul este pozitiv, va rog mult sa imi indicati cu exactitate sursa scrisa ca justifica o atare conditionare.

Intrebarea mea se datoreaza faptului ca preotul unei biserici din Bucuresti a emis o astfel de conditionare, in timp ce un alt preot, mai varstnic, nu a pus nicio conditie de acest fel. Ambii fiind preoti ortodocsi....

Va multumesc!
Doamne ajuta!
Da, preotul are nu numai dreptul, dar si obligatia sa ceara credinciosilor ce crede el ca le este de folos lor la momentul respectiv; prin urmare atat cel care conditioneaza, cat si cel mai varstnic si indulgent(fiind vorba totusi de un post de bucurie a nasterii Domnului), au dreptate fiecare in felul lui.

In alta ordine de idei, observ in tonul mesajului dvs o iritare de neinteles pentru mine.
Poate sunteti tatal celui ce va fi botezat, poate sunteti nasul lui, nu stiu, dar altfel nu-mi explic iritarea dvs pentru limitarea dorintelor dvs; oricum atitudinea dvs va trebui imediat sa se domolesca pentru a nu se transmite copilului ce va fi botezat meteahna de care el nu e responsabil.

18. Domnul este îndelung-răbdător, mult-îndurat și adevărat, iertând fărădelegile, greșelile și păcatele și nelăsând nepedepsit, ci pedepsește nelegiuirile părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam.(Numerii14,18)

Daca va fi sa alegeti, eu unul va sfatuiesc sa-l alegeti pe cel tanar care va recomanda bucate de post in postul Nasterii Domnului.


P.S. Sa fim sinceri: topicul nu e legat de botez, ci de nemultuimirea dvs fata de randuiala ceruta de preot.

Last edited by Demetrius; 27.11.2012 at 08:03:34.
Reply With Quote