View Single Post
  #3  
Vechi 03.10.2021, 12:42:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate tu ai fost azi la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, i-ai jertfit lui Hristos din timpul tău, îl dorești pe Hristos și Harul său mai mult decât orice pe lumea asta, te cutremuri cu fior la fiecare chip al lui Hristos și aproape care cade și care necinstește talanții încredințați la venirea în lume, te doare nedreptatea, îți dorești înveșnicirea ?

Începi fiecare lucru cu răgicune, te rogi cu timp și fără timp, în orice situație, te bizui mai mult la necazuri pe rugăciune și încredințarea totală Lui decât în logica și puterile omenești, ai fost în situația când să simți părăsirea totală din partea oamenilor și să-l ai numai pe Dumnezeu și harul său aproape, crezi tu că orice rău scos în față poate fi transformat în timp în prilej de creștere și spre o biruință mai mare ?

Îți dorești să crești infinit căci infinit este și Domnul ?
Sfânta și dumnezeiască este orice închinare adusă în duh și în adevăr....

Matei Capitolul 6

"5.Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
7.Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."

Mie asa, mi-a spus Hristos sa ma rog, nu a pomenit nimic de" sfântă și dumnezeiască liturghie ", asta mi se, pare a fi un ritual uman....Frangerea pâinii, pe care a poruncit sa o facem întru pomenirea Lui... Dar nu vreau sa comentez eu dezvoltarea rituarilor și istoria bisericii terestre care este supusa failibilitatii,erorii și care a preluat tradiții umane, construind-se pe temeliile edifiicilor păgâne și a superstițiilor etc, alternând mesajul divin , poate pe alt topic...

Despre jertfa spui....

"Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință."(Matei, 9,13)

."Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot."(Osea, 6,6)

Știe Dumnezeu ce îmi doresc și ce am nevoie fiindcă mă încredințez Voii Lui.

Pace
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 03.10.2021 at 12:47:57.