View Single Post
  #34  
Vechi 08.10.2021, 20:38:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai știm destui cărora le.... și ii numesc părinți...
Interesant e că în N.T. apostolii se referă cu privire la patru ucenici ca fiind Fii (evident duhovnicești nu biologici), deci e o relație „fiu-părinte” :

Cazul 1 - Timotei numit fiu de către Apostolul Pavel

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
2. Lui Timotei, adevărat fiu în credință: Har, milă, pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Hristos Iisus, Domnul nostru.

18. Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după cuvântul lor,

Cap. 4
17. Pentru aceasta am trimis la voi pe Timotei, care este fiul meu iubit și credincios în Domnul. El vă va aduce aminte căile mele cele în Hristos Iisus, cum învăț eu pretutindeni în toată Biserica.

Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
2. Lui Timotei, iubitului fiu: Har, milă, pace de la Dumnezeu-Tatăl și de la Hristos Iisus, Domnul nostru!


Cine era Timotei, clar nu era fiul natural al Apostolului Pavel:

Faptele Sfinților Apostoli

Capitolul 16
1. Și a sosit la Derbe și la Listra. Și iată era acolo un ucenic cu numele Timotei, fiul unei femei iudee credincioase, și al unui tată elin,

Cazul 2- Apostolul Pavel îl numește fiu pe Tit:


Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
4. Lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.

Cazul 3. Apostolul Pavel îl numește fiu pe Onisim:

Epistola către Filimon a Sfântului Apostol Pavel

Capitolul 1

9. Pentru dragoste, îți fac mai degrabă o rugăminte. Așa cum sunt eu, Pavel, ca un bătrân, iar acum și pus în lanțuri pentru Iisus Hristos,
10. Te rog pe tine pentru fiul meu, pe care l-am născut fiind în lanțuri, Onisim,

Cazul 4. Apostolul Petru îl numește fiu pe Marcu:

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 5
13. Biserica cea aleasă din Babilon și Marcu, fiul meu, vă îmbrățișează.

Adresarea cu fiule vine în continuarea acestui verset:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=4#15

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.

Deci exista o înrudire spirituală Părinte-Fiu duhovnicesc prin lumina Evangheliei încă din vremuri apostolice, nu e greșită adresarea de părinte, dar părinții duhovnicești care au rol formativ sunt rari și sunt diferiți de învățători duhovnicești cf. ap Pavel.
Pot fi mii de învățători, dar părinte duhovnicesc e unul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.10.2021 at 20:40:45.