View Single Post
  #37  
Vechi 09.10.2021, 01:02:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Iorest, nu am nimic împotriva ierarhiei bisericești, atâta timp cât vine de la Dumnezeu și nu de la oameni...

O sa vin cu niște pasaje din Apocalipsă, întrucât mi se pare mai apropiata de vremurile actuale...

"Și de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morți, și Domnul împăraților pământului. Lui, Care ne iubește și ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,
Și ne-a făcut pe noi împărăție, preoți ai lui Dumnezeu și Tatăl Său, Lui fie slava și puterea, în vecii vecilor. Amin!"(Apocalipsa, 1,5-6)

" Și cântau o cântare nouă, și ziceau: "Vrednic ești tu să iei cartea și să-i rupi pecețile: căci ai fost înjunghiat, și ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminție, de orice limbă, din orice norod și de orice neam.Ai făcut din ei o împărăție și preoți pentru Dumnezeul nostru, și ei vor împărăți pe pământ!"(Apocalipsa,5, 9-10)

" Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El mii de ani."(Apocalipsă, 20,6)

Deci, pe care" noi".... Doar pe cler oare, sau pe toți? Iar în al doilea și al treilea pasaj explica mult mai clar...

" Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu țin cheile morții și ale Locuinței morților."(Apocalipsa, 1,18)

"M-am uitat, și iată că s-a arătat un cal gălbui. Cel ce sta pe el, se numea Moartea, și împreună cu el venea după el Locuința morților. Li s-a dat putere peste a patra parte a pământului, ca să ucidă cu sabia, cu foamete, cu molimă și cu fiarele pământului."Apocalipsa, 6,8)

Aici un pasaj bun, pentru subiectul privind ce e dincolo de moarte și ce se întâmplă cu sufletul imediat după moarte. De aici reiese ca Iisus deține și control asupra morții și" Locuinței Morților ", în alte traduceri apare sub numele de" Iad". La fel în al doilea pasaj nu e logic sa se traducă Locuința Morților inloc de iad, din moment ce venea după Moarte .Însă aici întram in cu totul alt subiect.

Asa, mergem spre capitolul 2 din Apocalipsă, unde vedem niște trimiteri interesante....

"Știu necazul tău și sărăcia ta (dar ești bogat), și batjocurile, din partea celor ce zic că sunt Iudei și nu sunt, ci sunt o sinagogă a Satanei." (Apocalipsa, 2,9)

"Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea când Antipa, martorul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana"(Apocalipsa, 2, 13)

Aici sunt pasaje in care Hristos se adresează la doua din cele 7 biserici, în primul pasaj Smirna iar în al doilea pergam. În prima vedem ca ar avea legături cu o "sinagoga a Satanei" iar în a, doua ca este acolo unde e scaunul de domnie al Satanei.... Dar ne edificam imediat mai clar...

Da, sa mai clarificam un aspect.... Pentru cine nu era în clar deja..

"Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patru zeci și patru de mii,din toate semințiile fiilor lui Israel." (Apocalipsa, 7,4)

"După aceea m-am uitat, și iată că era o mare gloată, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini;"(Apocalipsa, 7, 9)

Deci 144.000 pentru fii lui Israel, si restul neamurilor" fără număr "....

" Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților."(Apocalipsa, 8,3-4)

Da, aici se pomenește de altar, cadelnita, tamaiere... Însă o sa, vedem mai încolo de ce nu asta e relevant... Pana la urma" rugăciunile sfinților "sunt cele relevante...

" Dar ceilalți oameni care nu au murit de plăgile acestea, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se mai închine idolilor de aur și de argint și de aramă și de piatră și de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.Și nu s-au pocăit de uciderile lor, nici de fermecătoriile lor, nici de desfrânarea lor, nici de furtișagurile lor."(Apocalipsa, 9, 20-21)

Aici e" buba ", acestea se pedepsesc.... Dar cine le ia în seamă, au devenit deja un cult în sine....

" Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine și cu frații tăi, care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.")"(Apocalipsă, 19,10)

" Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta Închină-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa, 22,8-9)

Deci, vedem ca Ioan, autorul apocalipsei, bine intenționat dorește sa dea închinare "glasului", cel mai probabil un înger, însă este oprit. In al doilea pasaj se explica mult mai clar. Deci, de 2 ori se, evidențiază asta.... Singurul căruia trebuie sa ii oferim orice tip de închinare este Dumnezeu.... Adică ii interzice clar... Nici apostolilor, nici preoților, nici arhiereilor, nici îngerilor măcar, chiar dacă tu crezi ca indirect ii aduci lui Dumnezeu, sau prin asta te apropii de El, nu degeaba a interzis idolatria de orice tip...

" În cetate n-am văzut nici un Templu; pentru că Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, ca și Mielul, sunt Templul ei." (Apocalipsă, 21,22)

Se,refera la cetatea noului Ierusalim, care nu are nevoie de Templu, întrucât vom locui cu Dumnezeu și Hristos...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.