View Single Post
  #38  
Vechi 09.10.2021, 09:01:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine și cu frații tăi, care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.")"(Apocalipsă, 19,10)

" Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta Închină-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa, 22,8-9)

Deci, vedem ca Ioan, autorul apocalipsei, bine intenționat dorește sa dea închinare "glasului", cel mai probabil un înger, însă este oprit. In al doilea pasaj se explica mult mai clar. Deci, de 2 ori se, evidențiază asta.... Singurul căruia trebuie sa ii oferim orice tip de închinare este Dumnezeu.... Adică ii interzice clar... Nici apostolilor, nici preoților, nici arhiereilor, nici îngerilor măcar, chiar dacă tu crezi ca indirect ii aduci lui Dumnezeu, sau prin asta te apropii de El, nu degeaba a interzis idolatria de orice tip...
Oricum pe citatele pe care le-ai adus nu reiese nicăieri că ar fi interzise metaniile până la pământ cu Doamne Iisuse.
Tu ai zis pe la începutul threadului că metaniile sunt împrumutate din vechile religii sau de la greci și că nu ar fi specifice creștinismului, iată că cel puțin în fața Domnului erau permise, iar în Vechiul Testament abundă, o să dau doar citatele în care oameni pun metanie unor îngeri :

Cartea lui Iosua Navi
Cap. 5

13. Aflându-se însă Iosua aproape de Ierihon, a căutat cu ochii săi și iată stătea înaintea lui un om; acela avea în mână o sabie goală. Și apropiindu-se Iosua de dânsul, i-a zis: "De-ai noștri ești sau ești dintre dușmanii noștri?"

14. Iar acela a răspuns: "Eu sunt căpetenia oștirii Domnului și am venit acum!" Atunci Iosua a căzut cu fața la pământ, s-a închinat și a zis către acela: "Stăpâne, ce poruncești slugii tale?"

Facerea (Geneza)
Capitolul 18

1. Apoi Domnul S-a arătat iarăși lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când ședea el în ușa cortului său.
2. Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui; și cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor și s-a închinat până la pământ.

Avraam se închină celor trei îngeri.


Lot se închină îngerilor:
Facerea

Cap. 19
1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" În cetate n-am văzut nici un Templu; pentru că Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, ca și Mielul, sunt Templul ei." (Apocalipsă, 21,22)

Se,refera la cetatea noului Ierusalim, care nu are nevoie de Templu, întrucât vom locui cu Dumnezeu și Hristos...
Se vorbește în apocalipsă de un altar de aur:


Cap. 8
3. Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.

13. Și a trâmbițat al șaselea înger. Și am auzit un glas, din cele patru cornuri ale altarului de aur, care este înaintea lui Dumnezeu,

Deci există un altar și un Tron, ok.

Hristos care e izvorul preoției are brâu de aur:
13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.

La capitolul 21
21. Iar cele douăsprezece porți sunt douăsprezece mărgăritare; fiecare din porți este dintr-un mărgăritar. Și piața cetății este de aur curat, și străvezie ca sticla.

Deci, treaba cu aurul e inspirată atât din Noul Testament, cât și din Vechiul, ce se spune acolo e că nu e mai important aurul decât Hristos și nimeni niciodată nu a zis să fie ceva musai de aur, poate fi suflat în tehnica aulică și îmbrăcămintea de slujire (deși arhiereii nu au brâu de aur ca Iisus care e izvorul preoției dar au tot un brâu și ei) și unele obiecte de cult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.