View Single Post
  #133  
Vechi 07.07.2010, 01:44:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Viorel Vezi mesajul
Va multumesc ca v-ati obosit sa imi raspundeti insa ati evitat intrebarile punctuale. Mi-ati raspuns cu un fragment greoi pentru mintea mea ne antrenata in citirea dogmei. Fiti bun si raspundeti in cuvinte simple, in cuvintele dvs. Inca o data intrebarile:

1. El este Ilie! La care alt Ilie se referea Mantuitorul?
2. Cand se leaga de Satana sufletul proaspat creat? Evident, el nu are liber arbitru, nu s-a legat voit constient de Satana si totusi preotul il intreaba pe el, nu pe parinti daca se leapada de Satana. Nu vorbim de vraji, nu vorbim de pacatele parintilor, astea se pot dezlega printr-un maslu, printr-o slujba de dezlegare, insa intrebarea este cat se poate de puternica si deloc intamplatoare.

Doamne ajuta,
Viorel
1. Cand Hristos il numeste pe Sfantul Ioan Botezatorul, Ilie se refera la harul si ravna pe care o avea Sfantul Ilie Tesviteanul pentru Dumnezeu. Precum Sfantul Ilie Tesviteanul a fost in pustie si a adus poporul pe calea dreptei credinte... asa si Sfantul Ioan Botezatorul a venit sa "gateasca Domnuli un popor pregatit" propovaduind in pustie.
Sfntul Ilie Tesvitanul este cu trupul in cer, deci nu putea sufletul sau sa isi lase trupul acolo si se intre in Sfantul Ioan Botezatorul. Este absurda o asemenea ganadire. Pe de alta parte la Schimbarea la fata a Mantuitotului, Ilie Tesviteanul s-a aratat in trup si vorbea cu Domnul, ceea ce arata fara echivoc ca Ilie Tesviteanul nu este Ioan Botezatorul in sens fizic.

2. Omul se naste cu pacatul stramosesc, adica cu firea muritoare a lui Adam, robita de satana in neascultare. Daca nu se Boteaza in numele Sfintei Treimi ca sa invieze in Hristos... omul este mort spiritual, si doar vietuieste. Hristos spune clar tanarului (Luca 16) "lasa mortii sa isi ingroape pe mortii lor iar tu mergi de vesteste imparatia lui Dumnezeu".
Deci acea lepadare de satana se refera la dorinta de lepadare de firea lui Adam cea robita de satana si supusa mortii, si marturisirea explicita a dorintei de a invia in Hristos. Apoi dupa Taina Sfantului Botez omul participa imediat la Taina Mirungerii si Taina Sfintei Impartasanii (cu adevarat trupul si sangele Domnului) pentru ca omul sa fie bine intarit in Hristos care este viata cea noua si adevarata.
Astfel se incheie un legamant intre om si Hristos prin care omul se angajeza sa se opuna pacatelor cu toata vointa sa iar Dumnezeu promite va ii va da viata vesnica in Hristos Iisus. Astfel omul primeste si un inger pazior ca sa il protejeze si sa il calauzeasca in viata spre Hristos. "Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri" Matei 18,10.

Last edited by Eugen7; 07.07.2010 at 08:22:55.
Reply With Quote