Subiect: Universul
View Single Post
  #65  
Vechi 11.01.2019, 20:01:16
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mi se pare ca prezinti prea omeneste(simplist) lucrurile, adica nu iei in serios toate capacitatile de care devine capabil un credincios prin Duhul Sfant.
Dumnezeu nu injecteaza acele informatii in interior, ci acele informatii devin accesibile celor vrednici din interior, adica celor ce si-au restabilit vederea in Duh, pe care au pierdut-o inaintasii nostri.
Acele informatii sunt accesibile acum pentru toti oamenii credinciosi si necredinciosi si sunt pastrate nealterate de Biserica Ortodoxa(Sf. Scriptura si Sf. Traditie) care e Biserica continuatoare a celei Primare. Poate nu ti-ai dat seama dar comentariul meu se adresa unui ateu .




Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum am sugerat si mai sus, Omul fiind facut dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu, dobandeste, daca vrea cu adevarat, Harul Duhului Sfant si astfel transcende la al noualea Cer si Acolo ratiunea nu mai e omeneasca, chiar daca e in trup(in cutia craniana).
Poti sa vrei cu adevarat ,daca nu stii cum,degeaba...

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adevarul unui credincios difera mult fata de "adevarul" unui necredioncios; mult mai mult difera Adevarul lui Dumnezeu, la care, totusi, oamenii credinciosi(nu creduli) au accesul asigurat de acuratetea virtutilor lor.
Accesul la Adevar nu se face pe baza virtutilor tale...e gratis il gasesti in Evanghelie.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote