View Single Post
  #6  
Vechi 03.01.2011, 16:59:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu cred in acesta explicatie pentru ca atunci, intr-adevar, Jertfa Sa
nu mai are sens. Cred ca raspunsul se afla in cuvintele: "Eu sunt
Calea, Adevarul si Viata".
Domnul Iisus Hristos este exemplul si
modelul de urmat al fiecarui crestin, iar viata de crestin incepe prin
botez.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Daca prin Botez ne-au fost iertate pacatele si am devenit Fii in har ai Tatalui Ceresc, prin Jertfa de Rascumparare avem acces la ceva mai mult de atat, la desavarsire, la indumnezeire.

In mod similar, daca prin spovedanie ni se iarta pacatele facute dupa ce am fost botezati sau dupa ultima spovedanie si impartasanie, atunci prin impartasanie noi suntem invitati la ceva mai mult decat simpla iertare a pacatelor, anume sa ne inaltam catre asemanarea cu Hristos impreuna cu Biserica Sa, adica Trupul Sau.

Toate Sfintele Taine sunt in legatura unele cu altele si fac parte din planul Lui Dumnezeu de a ne reapropia de El. Sensul Botezului acesta trebuie sa fie, cum zice Sorin Dumitrescu, de iertare a pacatelor, dar fara a anula importanta Jertfei de raspumparare, a Invierii si a Inaltarii Omului, deci a umanitatii, inapoi catre Tatal.

As intelege ca Botezul si Spovedania opresc omul din cadere, pe cand Impartasania il inalta prin Cerurile deschise catre Creator.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote