View Single Post
  #1  
Vechi 04.07.2006, 22:58:13
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Pana de curand, nu stiam aproape nimic despre Sf. Nectarie din Eghina - recent insa am citit o carte cu marturii despre viata si minunile sale si mi s-a confirmat convingerea ca intotdeauna, indiferent de vremuri, vor exista oameni bineplacuti lui Dumnezeu, care sa ajunga la o masura duhovniceasca de neimaginat. Poate ca te simti mai atasat de un sfant crestin, daca stii ca a trait mai aproape de vremurile contemporane( Sf. Nectarie s-a stramutat la Domnul în 1920, 8 noiembrie).
Ceea ce relatez mi s-a intamplat acum vreo doua saptamani (imediat dupa ce citisem cartea de care am amintit). Aveam de sustinut un test important; printre subiecte era o problema de logica destul de dificila, iar subiectele trebuiau rezolvate contra cronometru. Am intors problema respectiva pe toate fetele, dar nu i-am gasit rezolvarea. Atunci, spontan, m-am rugat in gand: "Sfinte Nectarie, ajuta-ma!" Aproape instantaneu, mi s-a luminat mintea si am schitat pe hartie, ca prin vis, solutia problemei, exact cand profesoara ne-a intrebat daca am terminat. Am fost prima persoana din grupa respectiva care a gasit rezolvarea...

Poate ca nu vi se pare cine stie ce, fata de alte relatari cu vindecari miraculoase, sa zicem, eu insa am simtit atat de clar ajutorul si binecuvantarea sfantului (si in momentul respectiv, si dupa cateva zile, cand m-am dus la manastirea Radu-Voda pentru a-i multumi Sf. Nectarie) - ca nu cred ca voi uita vreodata.

Daca intr-o zi oarecare aveti drum prin zona Unirii - Marasesti, incercati sa gasiti putin timp - un sfert de ora - ca sa intrati in manastirea Radu-Voda (acolo se afla o particica din moastele Sf. Nectarie). In mod sigur veti pleca de acolo mai linistiti sufleteste si mai intariti in credinta.

Sfinte Nectarie, roaga-te pentru noi!
Reply With Quote