View Single Post
  #18  
Vechi 12.12.2011, 20:19:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Lore unde am zis eu sa se faca omul rob trupului si sa se fereasca de responsabilitate, si apoi inca ceva, Biserica nu-i Sf. Ioan Gura de Aur, pr. cleopa si pr. arsenie, cei trei pe care i-ai nominalizat nu sunt normativi pentru Biserica, daca ii iei individual.
am citit canoanele aduse ca argument de tine.
in ele, cei doi sfinti vorbesc de faptul ca sotul si sotia trebuie sa stabileasca perioada de post ptr a se infrana. nu se specifica ca scopul casatoriei este cultivarea placerii in cadru binecuvantat
Dragul meu, a doua anomalie pe ziua de azi. Sfantul Ioan gura de aur nu e normativ ptr Biserica? Atunci nici una din randuielile stabilite de sfintii parinti, luati individual nu au nici o valoare normativa.
Atunci cum iti explici ca invatatura sfintilor se gaseseste in scrierilor sfintilor diferiti, care au trait la secole distanta? oare Dumnezeu asa considera si el, ca invataturile sfantului sau, invataturi talcuite de insusi apostolul pavel nu sunt normative ptr credinta?

te-as ruga sa aduci un argument clar si concis de la un sfant parinte sau sinod local in care se face precizarea ca scopul casatoriei este cultivarea placerii in cadru binecuvantat. Pana nu vi cu macar un argument, lasa-ma sa consider cu valoare de lege ce invata marii duhovnici si sfinti ai neamului nostru ortodox.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 12.12.2011 at 20:22:31.
Reply With Quote