View Single Post
  #24  
Vechi 21.05.2012, 02:08:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cătălin, dă-i tare nu te lăsa , mai cu viață, umflă bine textele cu frustrări și invidie, că sigur o să aduni numeroși susținători printre cei care îți seamănă .
Acum îmi dau seama că tu măsori mândria și smerenia oamenilor după ce tratație primești: dacă te laudă și te încurajează să te adâncești și mai tare în prostie, e smerit și 100% ortodox, dacă cumva te simți înghesuit în colțul măgarului de cineva care-ți arată locul pe care ar trebui să stai și te rănești la orgoliu din cauza asta, ai de-a face, cum altfel, cu un bolnav de mândrie și adept al ecumenismului.
Te asigur că nici nu te băgam în seamă, dacă fariseismul pe care-l fluturi tu pe-aici n-ar fi nociv pentru Biserică și nu i-ar îndepărta pe alții de perspectiva convertirii.
Domnule, urit lucru faci ! De fiecare data simti nevoia sa fi in duel cu cineva si sa fi deosebit de caustic , ca sa nu zic badaran.
Accesele de eruditie pe care le afisezi inteleg ca nu au decit un rol de fata morgana, ca in rest...
Poate ca nu ti-ai dat seama pina acum : procedezi exact precum critici pe altii : cind te impiedica accesele de eruditie te faci tot un lapte si o miere cu cei care te sustin . Cu ceilalti ... imi este jena sa mai continui .
Spunea la un moment dat Creanga : linguseala este hrana prostilor, dar uneori si desteptii isi inmoaie buzele in ea !
La ce iti folosesc cunostintele multe ? Ca sa te impiedice in orice aluna de pe caldarim ?
Daca nu esti de acord cu o idee, o parere , poti posta varianta in care crezi sau pe care o susti, fara a o mai lungi cu buseli impardonabile .
Sau te poti abtine si fara sa postezi daca nu esti de acord cu cineva !
Am vazut ca mai ai si varianta compatimitoare, in care precum un tatuca ti se fringe inima de iubirea aproapelui si incepi sa-l compatimesti
Urit lucru faci FRATE !
Ar mai fi de amintit si altele dar deocamdata prefer sa mai observ inedita-ti postura de apologet al BO contemporane , eliberata de traditionalismul inchistat, de viata stricta in cadrul canoanelor , de anacronismul si rigoarea lor,de confundarea/confruntarea ierarhilor cu postura de "magister dixit", de o alta nevoie de liberatate decit cea traditionala si o alta intelegere, creatoare, eliberata de orice, a ortodoxiei .

Intelege cum vrei postarea mea !Libertatea este garantata de la Hristos incoace . Inclusiv placa cu frustrari, amagiri, anacronisme, tensiuni interioare , drame sentimentalreligioase si alte machiavelicuri o poti reafisa !
Dar cred ca este tare bine sa te maturizezi si sa incerci incet-incet sa-ti revizuiesti stilul .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote