View Single Post
  #5  
Vechi 10.10.2013, 12:56:17
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si cred ca a venit clipa ultimei mele postari,ca sa ma tin de cuvant cu privire la ce am promis.Articolele de pe site reprezinta teoria,partea teoretica,exprimata intr-un limbaj elevat si erudit.Forumul este partea practica,crampeiul de viata reala si cata legatura exista intre teorie si practica tine de realismul judecatii fiecaruia.Articolele de pe site exprima opiniile unor oameni care reprezinta un anumit segment,superior as spune(cel putin din perspectiva exprimarii si conceptiilor,in rest Dumnezeu stie mai bine starea launtrica a fiecaruia)din arealul credinciosilor.Forumul este partea mai populara,cu nevoi mai pragmatice si mai simple sa spunem.Aceasta categorie nu asteapta de la prima lectii complexe ci explicatii simple,la obiect,foarte clare,care sa-i ajute intr-o epoca a pragmatismului,tehnicii si vitezei.Oamenii acestia nu traiesc in pustiu,precum un avva,si sunt mici sanse,pentru marea majoritate,sa ajunga asa ceva.Poti sa le postezi cate citate vrei,cate articole vrei,daca nu reusesti sa traduci totul in intelegerea lor si la nevoile lor atunci ai ratat baza comunicarii si vei posta excelente articole pt cunoscatori si mari enigme pt majoritatea credinciosilor.Deseori ne place sa ne auzim vorbind,suntem indragostiti de propriul discurs,cuvinte mari si pilde mari si uitam ca realitatea este mult mai dura sa spunem,putini oameni au chiar timpul si posibilitatea sa studieze intens.Le poti cere multe dar trebuie sa intelegi si cat pot ei realist altfel tii lectii de morala unuia care se ineaca.Cel care posteaza un articol este un formator de opinie si trebuie sa stie la ce fel de public se adreseaza si aici cred ca este marea problema.Este o mare diferenta intre nivelul articolelor si problemele care-i framanta pe oameni.Primele sunt frumoase dar nu toti le vor intelege intr-o perioada cand catehizarea este la pamant,notiuni elementare sunt necunoscute.Bineinteles ca un forum sau un site nu pot compensa pe deplin neajunsurile din viata reala dar pot ajuta daca identifica corect felul publicului la care se adreseaza.

Forumul este o secventa a vietii,cum ajunge ea sa fie in acord cu teoria asta este o discutie dar trebuie sa se inteleaga ca in ziua de azi oamenii au o nevoie disperata de doua lucruri:catehizare metodica si puterea exemplului,daca acestea doua sunt deficitare atunci este un razboi duhovnicesc deja pierdut.Oamenii de azi simt o nevoie semnificativa de comunicare,sa fie intelesi si ajutati,intr-un timp al singuratatilor colective,cand toata comunicarea este in viteza si superficiala.Traim timpuri foarte dificile,dure,trebuie sa gasesti cele mai inteligente moduri de comunicare ca sa nu vorbesti doar pt tine.Personal sunt un sceptic al reusitei comunicarii in lumea virtuala,saraceste mult din umanitatea noastra,de multe ori ne transforma in ce nu suntem.Insa cand ne intalnim cu info superioare avem si noi datoria sa ne luptam sa le intelegem,mai departe de prima lectura,sa transpiram putin cum se spune.Practic sunt doua drumuri care trebuie sa se intalneasca,al comunicarii si al intelegerii,si fiecare are pasii lui de facut.Cred ca identificarea unui mod interactiv de comentare al articolelor intre autor si cititori,pe forum,ar ajuta mult,momentan sunt doua lumi diferite dar cred ca prezenta autorilor de articole pe forum si discutiile cu cititorii,cand se poate,ar ajuta si nu ar mai fi sentimentul a doua lumi.

Lumea virtuala nu este o lume de ingeri si sfinti,de multe ori este exact opusul si trebuie sa stai sa te gandesti bine ce asteptari ai de la ea si ce iti doresti,ca sa vezi clar ce ai de facut.Daca te ajuta cu ceva in viata ta de credinta atunci merita sa o vizitezi din cand in cand dar daca te tarasete incet-incet intr-un lumesc la fel ca si lumescu in care traiesti atunci este momentul sa-ti pui intrebari si sa analizezi ce ai de facut.Este o lume destul de periculoasa,cu multe capcane,tentatii si tulburari,trebuie sa iti stabilesti clar ce vrei de la ea.Eu sper ca efortul celor care mentin acest site sa fie rasplatit printr-o frumoasa simbioza cu cei care il viziteaza,atunci si-a atins menirea lui,altfel va fi un loc ca oricare altul,cu bune si rele,dar fara o evolutie ascendenta.Insa asta este parte de apreciere care nu imi revine mie ci celor care si-au facut o anumita strategie pentru acest site,scopul existentei lui.In rest,ca si in viata,si aici suntem oameni de toate felurile si categoriile,o imagine vie a lumii in care traim,cu bune si rele si sa ne dea Dumnezeu la toti gandul cel bun,rugaciunea smerita si dragostea fata de aproape.Numai bine tuturor.
Reply With Quote