Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #105  
Vechi 06.05.2019, 00:37:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Biblia. Isaia 11:2
[2]Duhul Domnului Se va odihni peste El, duh de înțelepciune și de pricepere, duh de sfat și de tărie, duh de cunoștință și de frică de Domnul.

Se pare ca ar fi mai multe duhuri în această substanță simplă dumnezeiască. Ia uite în Duhul Domnului se află duh de frica de Domnul. (frică de propria persoana... :))
Este de mirare cum ati sesizat aceasta (aparenta) contradictie, dar nu ati sesizat concluzia nemijlocita. Tocmai fiindca Domnul nu poate avea frica de propria persoana, inseamna ca aici este o calitate, o insusire pe care El o daruieste celor despre care e vorba. Avem aici, asadar, o insiruire de daruri ale Duhului Sfant. Ati observat, sper, ca "Duhul Domnului" e la singular.

Cred ca ne jucam cu sensul termenului de "duh". Intr-adevar, acesta are mai multe sensuri. Dar, in discutia de fata, sensul este de "spirit". Altfel spus, aceasta dezbatere (absurda, as spune chiar incredibila) este: are (este) Dumnezeu un singur spirit, sau are mai multe (6, 7, 9...) ?

Eroarea dv este a extrapola alte sensuri ale termenului de "duh" decat acela de "spirit" in locuri in care e vorba de spirit. Spre exemplu, cand spun propozitia "in dv exista duh de polemica si duh de despicat firul in patru" nu inseamna ca eu cred ca aveti mai multe suflete. Ci inseamna ca eu cred ca sufletul dv, unic, este inclinat spre aceste doua tendinte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote