View Single Post
  #105  
Vechi 13.05.2009, 17:38:01
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de pacman46 Vezi mesajul
1. Tu trebuie sa fii un mare intelect daca esti pus sa hotarasti sensul unui concept destul de sensibil in istoria omenirii si care a generat destula agitatie.Ma refer la conceptul de libertate.

2. Nu pot sa pricep de unde vine idolatria pe care aparent crestinii o poarta catre o personalitate care predica si preactica toleranta(Isus) cand voi sunteti o unitate de masura a intolerantei.Sau poate e usor de priceput:
E usor sa "iubesti" de frica.Nu "iubiti" un om pentru ca are calitati ci pentru ca "iubirea" asta va cumpara un locsor in rai.Adica o "iubire" din interes.
Eu consider ca un om are un "mare intelect" cand intelege ca nu prin tulburarea majoritatii se poate afirma.

Cand nu ai nimic inteligent prin ce sa atragi atentia, te situezi ca neiteles si emiti pretentii la drepturi. Deci ai toate sansele (dpdv matematic) sa devii apreciat intr-o minoritate, decat sa razbesti intr-o majoritate.

Nu am intalnit pe nimeni care sa iubeasca din frica (dragoste cu sila nu se poate). Dar am intalnit foarte multi oameni ce iubesc alti oameni pentru calitatile si defectele lor, iar pe Dumnezeu il iubesc neconditionat.
Reply With Quote