View Single Post
  #16  
Vechi 05.12.2010, 20:50:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca nu e cazul ca, prin pictura, sa se creeze ispite pentru cei care sunt informati in legatura cu semnele masonice. In trecut prea putini le cunosteau. Iar faptul ca anumite icoane pictate astfel au fost acceptate drept canonice cu sau fara intentie nu constituie o justificare pentru continuarea unui demers care provoaca indoieli. In plus, se observa cum in unele dintre ultimele icoane prezentate, degetul mijlociu nu este indoit! Daca degetul mijlociu si degetul inelar sunt indoite, iar degetul mic si cel aratator sunt intinse, atunci, fara suparare, ceva nu este in regula!

Mana dreapta a sfantului este sugestiva. De ce sa fie purtatoarea unui mesaj ambiguu, astfel incat si ortodocsii si masonii sa se simta bine in biserica lui Hristos? Unii dintre ei vor avea de suferit, iar acestia se pare ca vor fi crestinii!

Icoana trebuie sa-mi faca cunostinta cu sfantul respectiv. Atat fata cat si mainile trebuie sa-mi sugereze ca ma aflu in fata unui sfant, nu in fata unui tablou oarecare. Sa-mi inspire smerenie, cumpatare etc. Ori am observat ca icoanele facute pe banda rulanta dupa sabloane indeparteaza credinciosul de sfinti.

Fiecare creator are orgoliul lui si nu-i frumos sa ma amestec in treburile altora. Am tras un semnal de alarma, scriind ca mana sfintilor pictata astfel poate sminti in zilele noastre cand orice om cu internet poate vedea semnele masonice. Cine tine la orgoliul lui mai mult decat la aproapele lui de asemenea va raspunde.

Last edited by antoniap; 05.12.2010 at 21:07:20.
Reply With Quote