View Single Post
  #47  
Vechi 09.02.2019, 09:46:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

"Ci precum într-un singur trup avem multe mădulare și mădularele nu au toate aceeași lucrare,
Așa și noi, cei mulți, un trup suntem în Hristos și fiecare suntem mădulare unii altora;
Dar avem felurite daruri, după harul ce ni s-a dat. Dacă avem proorocie, să proorocim după măsura credinței;
Dacă avem slujbă, să stăruim în slujbă; dacă unul învață, să se sârguiască în învățătură;
Dacă îndeamnă, să fie la îndemnare; dacă împarte altora, să împartă cu firească nevinovăție; dacă stă în frunte, să fie cu tragere de inimă; dacă miluiește, să miluiască cu voie bună!"(Romani 12,4-8).

Iata o idee despre cum ar trebui sa fie comunitatea.Insa se observa ca se insistă doar pe lucrări de natură harica.Fiecare membru sa contribuie cu darul primit,Deci vedem ca harurile sunt si ele primite,Nu caracteristici naturale sau firești ale omului.

"Așa să ne socotească pe noi fiecare om: ca slujitori ai lui Hristos și ca iconomi ai tainelor lui Dumnezeu.
Iar, la iconomi, mai ales, se cere ca fiecare să fie aflat credincios."(Corinteni 4,1-2).

Se înțelege că "noi"nu se refera doar la apostoli,Sau cel putin nu doar la primii 12,el vorbea despre apostolat ca despre o misiune continuă.

"Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor.
Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi."(Corinteni 4,9-13).

Nu cred ca doar se victimiza Pavel aici..

Si referitor la Corinteni 9,14....Continuă Pavel in versetul 18.."Care este, deci, plata mea? Că, binevestind, pun fără plată Evanghelia lui Hristos înaintea oamenilor, fără să mă folosesc de dreptul meu din Evanghelie.".
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 09.02.2019 at 10:16:10.
Reply With Quote