View Single Post
  #74  
Vechi 14.02.2019, 17:36:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locaţie: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine,hai sa luam 3 piloni principali...."Sfânta Treime",deastfel mai era un topic despre asta,dar nu il mai caut...Iisus Hristos,si unele aspecte ce Č›in despre caracterul acestuia....Iar in a 3-a categorie introducem alte asemănări care pot fi de natură ritualică,arhitecturale etc.

Deci Sfânta Treime in creČ™tinism....am mai postat ceva referitor la acest subiect dar revenim dacă se cere.Nu mai scriu semnificatia acesteia in creČ™tinism,respectiv in BO,fiindcă există pe forum,voi trece direct la a enumera unde se mai regăseČ™te acest concept al treimi.
Iti amintesti ca am mai discutat acum cateva luni, dar nu-ti mai amintesti ca ti-am aratat negru pe alb ca astea sunt niste falsuri, este o mitologie inventata, nu e aproape nimic adevarat. Uite aici am discutat: https://www.crestinortodox.ro/forum/...0&postcount=22
Cea mai ilar exemplu este despre trimurti, trinitatea hindusa, care pare abia la 300 de ani dupa Hristos, cristalizandu-se pana in 1200 dupa Hristos.
Am dat in acel mesaj si cateva exemple clare, mitologia nordica si lusitana, unde nu e vorba de nimic de genul asta.

Daca nu stii, aceste falsuri apar in sec. XIX, intr-o carte impotriva crestinismului. N-a avut niciun succes, a fost redescoperita odata cu Zeitgeist, cei ce au facut documentarul (adepti new-age declarati) preluand informatiiel false din acea carte. Nu te mai baza pe o minciuna, daca vrei, bineinteles.
Reply With Quote