View Single Post
  #3  
Vechi 14.05.2016, 22:43:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ai mare grija prietene,"sa nu ne punem chezasi in graba", spune sfantul Apostol Pavel, ptr nimeni:
Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5.22."Nu-ți pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaș la păcatele altora. Păstrează-te curat."
Si sfatul asta era dat catre un preot, la vremea aia.Vezi deaia e bine sa citim Biblia caci
cunoscand Cuvantul, Intelepciunea ne va face cu adevarat liberi.
Caci pleci entuziast si te pui chezas ptr altul, dar daca nu ai intelepciunea suficienta , in loc sa il tragi tu pe el in sus ,te trage el pe tine in jos!

E clar ca Dumnezeu pune problema salvari tuturor oamenilor, dar ce nu inteleg eu ???Daca cautand aur, as ajunge la filonul principal, de ce m-as departa la periferie?
Cum ti-am spus dupa Biblie e bine sa citim Proloagele ,Patericul,Vietile sfintilor ,Sfintii
Parinti etc.Deci e mult de citit, pana sa ajungi sa mai citesti din scrieri de alta confesiune.
Dar ajungand sa le citesti, o vei rari cu alte scrieri, ca nu te va mai interesa sau vei vedea totul prin prisma Cuvantului.
Doamne ajuta Florine!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote