View Single Post
  #38  
Vechi 27.05.2011, 16:27:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si ii admir si mai tare pe cei care au o situatie materiala foarte buna si sunt buni crestini decat pe cei saraci si credinciosi. Mi se pare mai greu sa te mantuiesti fiind bogat, asa ca ferice de ei!
EXACT! Bravo Glykys, ai pus degetul pe rana si eu sunt perfect de acord cu tine!:-)

E firesc ca de pe pozitii inalte din punct de vedere financiar si social, sa poti faci muuult mai mult bine, decat fiind sarac.Toata chestia e sa vrei.:-)

Fiind sarac, in nevoi pe toate planurile si credincios, sa mergi la biserica si sa te rogi intruna, e ceva firesc. Pentru ca in majoritatea cazurilor noi il cautam pe Dumnezeu, cand "ne doare" ceva! Dar atunci cand esti bogat, cand nu-ti lipseste nimic pe nici un plan si cand te plimbi cu un Bugatti Royale si TOTUSI il cauti pe Dumnezeu in fiecare zi ca sa-i multumesti si ca sa nu-i ceri nimic, facand in acelasi timp milostenie pe masura puterii financiare, mie mi se pare un lucru extraordinar! Admirabil, vorba ta! Una este sa-L cauti pe Dumnezeu fortat de imprejurari si alta este sa-L cauti de buna voie si sa fii smerit in raport cu EL, in toata avutia ta!

E esential ca banii "sa nu-ti manance capul", ci sa ramana doar un mijloc in a-ti atinge scopul si nu un scop in sine. Scopul fiind desigur, mantuirea!

Last edited by Melissa; 27.05.2011 at 16:30:37.
Reply With Quote