View Single Post
  #36  
Vechi 27.04.2012, 22:36:10
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1. O femeie, cu sau fara copii , chinuita si agresata de barbat citiva ani la rind , nemairabdind ,doreste sa ia o hotarire (o alta hotarire decit cea initiala) in privinta casniciei ei .
Pt. aceasta cerceteaza 2 duhovnici , amindoi calugari imbunatatiti si vestiti pt. starea lor .
Unul o sfatuieste sa nu se divorteze in ruptul capului, deoarece violenta domestica nu este motiv de divort canonic si nici scripturistic, ci lumesc !
Celalalt ascultind povestile si marturisirea femeii , incuvinteaza sa divorteze !

Dupa cine sa faca ascultare ?


2. O femeie gravida , aflata in luna a III-a de sarcina, afla in urma unui control medical amanuntit ca este bolnava de inima si ca ducerea sarcinii la termen ii va agrava starea, putind ca f. repede dupa nastere sa moara .
Medicii o sfatuiesc sa avorteze urgent , sarcina ii pune in pericol viata !
Ce trebuie sa faca ? sa nu faca pacatul pruncuciderii indiferent ce se va intimpla cu ea , punindu-si toata nadejdea in Dumnezeu !
Sau sa avorteze degraba socotind ca o femeie vie nu va abandona nuiciodata un sot iubitor prin moarte absurda si ca va putea sa dea apoi nastere la mai multi prunci , ulterior vindecarii, sau daca nu, poate apela linistita la o mama-surogat, adica mama-purtatoare sau chiar sa infieze citi copii vrea ?
Asadar, ce cale apuca !?

Dvs., oricare dintre useri , ce sfaturi le dati ascestora ???
1. Dumnezeu sa ma ierte dar personal as sfatui acea femeie sa divorteze. de ce as alege asta? Eu insami am fost agresata cand eram doar un copil de cativa anisori, lucru care si-a lasat foarte bine amprenta asupra comportamentului meu de femeie de acum si personal nu as suporta macar o palma sa primesc de la viitorul meu sot (daca binevoieste Domnul sa-l intalnesc).
2. As sfatui-o sa nasca. Femeia prin nastere de prunci se mantuieste. Am auzit de un asemenea caz pe undeva prin America: http://stirileprotv.ro/stiri/interna...i-din-sua.html. Bineinteles ca asta spun in necunostinta de cauza. Sincer nu stiu eu ce as face in asemenea situatie.
Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote