Subiect: Universul
View Single Post
  #42  
Vechi 09.09.2018, 07:26:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
... Lucrul despre care vorbiti dumneavoastra reprezinta simpla deplasare. Iar daca viteza de deplasare despre care vorbiti dumneavoastra e tocmai viteza luminii, atunci o asemenea deplasare e imposibila deoarece masa unui corp ce se deplaseaza creste proportional cu viteza de deplasare dupa formula:



Asta face ca un corp cu masa de repaus (m) mai mare ca 0 sa aiba la viteza luminii o masa infinita, ceea ce e imposibil...
Nu poate fi adevarat(dpmdv). Asta ar insemna ca eu(care am 72kg pe cantar), la viteza de 36km/h(ca in cursa atletica de 100m plat) ar trebui sa am macar cu 1kg mai mult, ceea ce e incorect, caci in realitate ar trebui sa am mai putin datorita materiei consumate pentru efort.
Cred ca e o confuzie la mijloc sau e vorba de o interpretare gresita a detaliilor, pe de o parte, sau de definire incorecta a operatiunilor, pe de alta parte. Interpretezi mecanic niste termeni pe care-i bagi incorect in formule de calcul cuantic/relativ.

Nu cunosc formula de mai sus, dar cred ca se refera mai exact nu la cresterea masei (care se masoara in repaus 0), ci cresterea fortei de impact a masei de repaus proportional(cat se poate de logic) cu viteza de deplasare; asadar formula nu se aplica aici.
Poate ca daca ai "monta" un cantar vertical la linia de sosire la cursa de 100m plat si eu as intra in el(l-as lovi) la sosire, el ar arata ca am "viteza" de 180kg, dar eu tot 72 de kg as avea.

In cazul teleportarii cred ca nu e vorba de deplasare cu viteza foarte mare, lucru foarte actual dovedit de cercetarile constructorilor de avioane de mare viteza pentru ca pilotii/oamenii(banuiesc ca nici extraterestrii) nu pot suporta fizic acceleratii mai mari de(sper sa nu gresesc) 3G; sper ca tu stii mai bine denumirea pe care eu asa mi-o amintesc s-o fi citit, fara sa stiu ce inseamna.
Vezi aici: https://www.google.ca/search?rlz=1C1....0.SN1pxugJ5RA ,
din care am citit: http://www.scientia.ro/blogul-catali...atii-mari.html

Mi se pare tot mai evident ca teleportarea se refera la descompunere materiei in informatia de baza imateriala prin excluderea bossonului Higgs, informatie care, neavand masa(fara bossonul Higgs) se poate transmite instantaneu(nu stiu in ce mod, dar nu conteaza deloc ce nu stiu eu) in alte spatii si dimensiuni, unde se recompune prin adaos de materie prin particula Higgs tot intr-un accelerator identic cu CERN. Eurika(am gasit)!.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.09.2018 at 08:48:00.
Reply With Quote