View Single Post
  #23  
Vechi 11.11.2009, 13:31:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă au ajuns deja la viața veșnică, Judecata de Apoi însăși e.. de pomană. Ce rost ar mai avea, din moment ce au primit deja cele făgăduite? Aici e înșelăciunea diavolului.
Viata vesnica se traieste in iad sau in rai. Asa ca lucrurile sunt clare. Omul ajunge in rai sau in iad, pana la Judecata de Apoi. Abia atunci insa el va fi judecat pentru totdeauna, luandu'se in calcul si urmarile faptelor sale asupra lumii, dupa moartea sa. De aceea, pana la Judecata de Apoi, lucrurile mai pot fi schimbate de catre cei aflati in viata. Dupa aceea insa, nimic vreodata nu va mai schimba ceva.

Mi'e mila de tine. Cred ca ai o viata tare trista, chiar de nu poti accepta acest lucru.
Te las in linistea in care crezi ca vietuiesti. Desi, ai o minte buna si ai putea vedea bine lucrurile. Insa, inca nu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote