View Single Post
  #48  
Vechi 25.01.2012, 14:20:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mai Catalin, cred ca toata casa ta este mobilata cu bate. E atat de usor sa iei cuvintele unui parinte si sa spui ca ceea ce fac altii nu este bine. Sunt sigur ca daca parintele Cleopa s-ar fi intalnit cu persoane de o alta credinta, atitudinea lui fata de ele ar fi fost cu totul deosebita de cea pe care o ai tu fata de ele. Si spun asta pentru ca am in minte cuvintele pe care le-a adresat parintele Cleopa unui grup de tineri protestanti veniti cu parintele Coman in pelerinaj la Sihastria.

Nu cer sa ne schimbam credinta, cer sa ne-o aparam cu dragoste. Cred ca asa putem castiga mai multe suflete. Imi cer iertare daca te-am suparat. Dar astept de la ortodocsi sa dea dovada de mai multa rabdare.
Costel, e usor sa spui ceva despre care nu ai foarte multe cunostinte. Nu stiu ce atitudine spui ca as avea eu, dar tu nu am vazut sa participi la discutiile cu cei din alte culte, ai fi observat ca eu intotdeauna am raspuns frumos. Dar apoi unii erau deranjati ca spun ceva critic despre cultul lor si au inceput sa ma atace, vezi mesajul de mai sus. De obicei m-am inteles intotdeauna bine cu eterodocsii care nu erau si ecumenisti mai spre extrem, acestia incearca sa isi impuna ideile lor si ii ataca pe cei ce nu spun ca ei, ca toate cultele, inclusiv al lor sunt la fel. La fel si unii ortodocsi, ca aceste idei par a fi o noua religie mondiala.
Observa un preot greco-catolic pe forumul catolic ca unii din cei ce au aceste idei moderniste sunt de fapt foarte agresivi. Nu am vazut pana acum prea multi ortodocsi care au unele idei mai liberale sa ia atitudine cand un eterodox sarea calul, pentru ca multi au grija ca nu cumva sa fie suparat cineva cu idei gresite, nu are importanta adevarul sau faptul ca de fapt acela e agresiv. Vezi cum conceptiile ajung sa deformeze si adevarul.
Reply With Quote