View Single Post
  #32  
Vechi 07.02.2013, 22:38:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revenind la topic: Ce masuri se pot lua pentru a supravietui?

Noi, cei care am trait anii "Epocii de Aur" stim cum: vara faceam conserve pentru iarna si ne ajungeau pana cand apareau legumele proaspete.
Unii ar zice ca nu tin prea mult conservele; dar am vazut ca ele tin, daca sunt sterilizate cum trebuie, si 50-60 ani. S-a facut o asemenea demonstratie la TV germana RTL prin 2002, unde au adus un borcan de compot de caise din timpul razboiului, pe care cu tot efortul, tot nu au reusit sa-l deschida, pentru a gusta continutul. Deci sterilizarea conservelor este esentiala!
Au deschis cu acesta ocazie si o conserva de peste: continutul nu mai era la fel de estetic, pestele isi pierduse din culoare, dar din punct de vedere al gustului nu s-a constatat o alterare, fiind perfect comestibil.
Sa nu ne lasam indusi in eroare de "data minima de valabilitate". Aceasta induce o frica, menita sa duca la un mai mare consum de produse.
Nu stiu cum este in Romania, dar in Germania oamenii arunca jumatate din cantitatile de mancare cumparate, din teama de a nu manca un produs, care a depasit data minima de valabilitate.
Oare, care e data maxima de valabilitate?!?

Dar ar mai fi o problema: locuintele noastre moderne nu mai au spatii de depozitare.
Reply With Quote