View Single Post
  #919  
Vechi 22.02.2017, 08:31:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Cătălin, am cerut răspunsuri simple din cauza experiențelor nefericite anterioare în dialogul cu tine, care nu este posibil, din păcate. Iar apoi n-am mai așteptat răspuns.
Însă voi preciza, nu ca răspuns ție, ci pentru cei care eventual citesc ce am scris mai sus, că nu doar că nu contest sau resping dogmele, ci le consider izvoare vii și inepuizabile de cunoaștere a Dumnezeirii. Sunt porți deschise către cunoașterea de Dumnezeu, care este nesfârșită ca și El, și care este vie, căci Viu este Dumnezeu.
Asta e ceea ce încerc să subliniez, că în toate trebuie să avem caracteristicile viului - și în cunoaștere, și în iubire (ca formă de cunoaștere) - flexibilitate, creativitate, creștere, dezvoltare etc.

Cădem adesea în dezbateri sterile în jurul dogmelor, uitând de fapt în ce constă adevărata cunoaștere; uitând de Hristos, la cuvintele spuse direct de El raportându-ne adesea mai puțin. Ca dovadă, nu suntem preocupați de pildele pe care le comentează în fiecare duminică teologii la biserică, ci de divergențe dogmatice și canonice; despre care Hristos n-a vorbit explicit.

Nu suntem capabili să adoptăm genul de gândire pe care ni l-a lăsat, îndeosebi în pilde și parabole, încercând să sistematizăm gândirea, limitând-o în felul ăsta și chiar omorând-o, în consecință. Învățătura Lui nu este limitativă, ci deschisă ca lumina Soarelui.

Nici n-a venit doar ca să ne lase o învățătură - greu de înțeles atunci de către apostoli și lămurită în veacurile următoare de Biserică -, ci, mai ales, ca să-L cunoaștem. A venit să trăiască viața noastră, ca noi să o trăim pe a Lui. A venit cu tot ceea ce este El, inclusiv cuvintele pe care ni le-a dat și care vin de la o Persoană către alte persoane, nu sunt niște idei de sine stătătoare, lipsite de viață.

Când tu (oricine) îmi spui ceva pentru mine e foarte important ceea ce îmi transmiți din tine prin cuvântul pe care mi-l adresezi; mai mult decât ideea abstractă, ce poate fi, eventual, evaluată ca adevărată sau falsă. O astfel de analiză o poate face mai bine un computer, nu e nevoie să fii om.

Cred că asta e și problema cu unitatea Bisericii și faptul că ne acuzăm atât de des unii pe alții de erezii și schisme: Ne amăgim cu ideea că suntem în comuniune cu Hristos pentru că din când în când ne împărtășim cu Trupul și Sângele Său, dar nu ne împărtășim cu inima și cu mintea, nu-L cunoaștem și nu-L iubim deopotrivă. Și, ca atare, nu ne iubim nici noi între noi și nici nu ne cunoaștem. Suntem mai curând o adunătură decât o comunitate; ne lipsește relația.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 22.02.2017 at 09:30:43.
Reply With Quote