View Single Post
  #297  
Vechi 07.12.2017, 21:53:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu traiesti pe alta planeta, pe bune, ma faci sa cred ca ai o problema. mare. eu vorbesc permanent despre romani, protoromani de fapt. si iti repet, pentru ultima oara, nu exista nici macar o singura dovada ca ar exista o astfel de populatie crestina, organizata, la nord de dunare pana hat, tarziu, mult dupa crestinarea bulgarilor. iar daca nu ai habar despre dobrogea elenistica si despre crestinismul exclusiv urban din primele multe secole sa fii sanitar. tie trebuie sa ti se explice pe degetele si nici atunci n-ai accepta daca nu e pe masura convingerilor tale. la nord de dunare au trait multe populatii in timpul si mai ales dupa retragerea romana.

inca ceva, eu nu am gasit, am citit, eu am studiat. tu vorbesti din auzite si vad ca nici nu intelegi ce citesti, m-am saturat...
Degeaba afirmi ceva, trebuie sa ai si argumente si dovezi. Si toate argumentele pe care le-ai dat pana acum nu au fost corecte. Inclusiv ultimul link te dezaproba. Numai in secolele IV-V, cred, s-au descoperit peste 100 de artefacte crestine, in afara Dobrogei. Biserici impunatoare era imposibil sa fie construite, din moment ce treceau popoarele migratoare. Se spune ca, din aceasta cauza, chiar si comertul scazuse foarte mult fata de perioada dinainte, nu doar la noi.
Reply With Quote