View Single Post
  #76  
Vechi 19.04.2016, 07:58:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?
Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Sigur, daca nu sunt bani munciti, e mai usor sa renunti la ei, bagi niste predici barosane despre milostenie si banul vaduvei spre slava Domnului si in 6 luni i-ai facut la loc.
Probabil ca daca n-ar sti unii ca asa stau lucrurile, nici nu i-ar cere.

Citat:
Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?
Ii spui: prieteni se fac oriunde, daca esti om cu caracter si tatal tau tocmai asta este, nu incurajeaza si nu sponsorizeaza coruptia.

Citat:
Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.
Sigur, sa dai spaga pentru un post caldut ESTE marturisirea corecta a lui Hristos.

Citat:
Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.
Exista si optiunea cu dat spaga blocului de beton?

Citat:
Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.
Esti confuz tare. Ce legatura are corectitudinea cu scandalul?

Sa fii scandalagiu cu unii fara minte inseamna sa fii corect sau cum?
Corect, daca un hot iti cere portmoneul, il dai, ca mai bine pierzi ceva bani decat sa fii taiat.
Da' ca preot, de la maimarii tai poti avea totusi pretentii, nu?

Citat:
Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.
Nu pierde, vine altul, stai linistit.
Si poate o turma care nu avea pastor ca nu vroia nimeni in fundatura aia, primeste unul chiar bun, trimis chipurile, disciplinar - iata niste oameni castigati.

Citat:
Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Sa fii santajabil nu cred ca inseamna sa ocolesti raul ci sa pactizezi cu el.

Citat:
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Pacatul simoniei de exemplu.
Este de ambele parti. Si cel care cere/primeste, dar si cel care da.

Citat:
Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.
Dumnezeu este 10.000 $ in cazul asta?

Citat:
Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.
Pai si copilului ce zici? Zice, tata, am nevoie de tine, de ce sa mori pentru o idee?
Sotia? Prietenii? Celor din jurul tau? O prostie de moment?
Nu mai frumos pleci capul, scapi, pe urma faci pocainta si etc?
Doar n-ai sa intri cu 100km/h in blocul de beton. Tocmai tu.

Citat:
Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2016 at 10:50:43.