View Single Post
  #19  
Vechi 15.09.2009, 23:29:45
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Draga MQ imi cer iertare ,insa vreau si eu sa iti zic ceva legat de aceasta mare si importanta zi pentru noi crestini-ortodcsi.Am mai postat odata o intimplare foarte adevarata legata de aceasta zi importanta Inaltarea Sf.Cruci si cu riscul ca ma repet o fac dinou pentru linistea ta sufleteasca si altadata sa judeci mai profund cind arunci vorbele din gura cum le arunci.Poti pacatui si fara sa vrei ,stii asta.Si acum legat de Sf.Cruce,bunica mea pentru ca a muncit obligata de bunicul in aceasta zi a ramas cu semnul Crucii pe picior pina la moarte ca un avertisment pentru ca nu a respectat aceasta zi.Da bunicul meu Dumnezeu sa il ierte a obligat-o pe bunica sa mearga la cimp si sa taie ciocani de porumb in zi de sarbatoare si in ce zi ,de parca s-ar fi terminat zilele si nu mai apucau sa taie ciocanii.E asta era la vremea aceea ,asa ca primul ciocan taiat de bunica mea i-a ajuns direct in picior si i-a lasat semnul crucii.A suferit foarte mult dupa aceea ,vreo doua luni ,a facut o infectie urita si la final s-a ales cu un picior deformat.Eu am cunoscut-o cu semnul pe picior ,pentru ca toata povestea s-a intimplat cind ea era inca tinara anii 30-40.Imagineaza-ti si gindeste mult pentru ca, cu credinta nu e de glumit.Ai mare grija ce faci,de acum incolo legat de sarbatorile noastre ortodoxe.Dumnezeu sa te lumineze si sa te aiba in paza.


Doamne Iisuse Christoase miluieste-ma pe mine pacatoasa.....Doamne Ajuta
Reply With Quote