Subiect: Dati-mi un sfat
View Single Post
  #7  
Vechi 14.12.2006, 17:45:00
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Draga Elena,
Foarte frumos mesajul tau dar, eu nu prea as fi de acord cu anumite fraze.
Te rog sa nu te superi dar, am vazut ca tendinta tuturor oamenilor este sa-i culpabilizeze pe ceilalti si fac acest lucru voluntar sau involuntar.
Nu cred ca poti sa spui cuiva care asteapta un copilas ca s-ar putea sa nu fie inca suficient de pregatiti spiritual sau apropiati de Dumnezeu pentru ca, slava Domnului, sunt atatia copii nascuti din parinti care chiar n-au nici o legatura cu Dumnezeu si totusi acei oameni fac copii fara probleme :)
Si mai exista varianta ca unii nu pot avea niciodata copii si ce inseamna asta, ca Dumnezeu nu-i iubeste, nu-i socoteste vrednici?
Din pacate am vazut ca destul de des, in alte discutii, se recurge la asemenea strategii psihologice, zic eu de culpabilizare.
Omul trebuie sa fie pregatit, in general, pentru orice, si daca nu coincide totdeauna vointa lui cu vointa Divina, trebuie sa ia lucrurile ca atare, fara a se invinovati mai mult decat o face.
Repet, nu doresc sa irit pe nimeni in post si in general dar, am considerat ca este necesara aceasta precizare.
Reply With Quote