View Single Post
  #8  
Vechi 13.09.2010, 13:48:05
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Minunat topic dedicat unui mare si minunat duhovnic...colos al smereniei, blandetii si dragostei.
Imi amintesc vocea si privirea parintelui...nu am mai vazut nici pana la Sf. Sa si nici dupa aceea....a fost ceva divin pe pamant.

Sf. Liturghie oficiata de pr. Sofian, impreuna cu muzica si corul Antimului te ducea pana la cele mai inalte slavi ceresti. Cand pr. Sofian ajungea la epicleza si incepea sa cante simteai efectiv emotia trecerii lui Hristos cu crucea in spate spre jertfa finala...

Regret enorm ca nu m-am gandit o clipa sa inregistrez o Sf. Liturghie cu pr. Sofian...am intrebat ulterior daca are cineva si nici pana la ora actuala nu am gasit...credeti-ma ca nu a existat ceva mai inaltator legat de aceasta slujba...parintele era varful...si am ascultat multe Sf. Liturghii oficiate de fff multi preoti, dar nicaieri nu am mai simtit si nu am mai avut aceeasi stare ca atunci cand asistam la Liturghia pr. Sofian.
Acum scriu si doar ca imi amintesc simt o emotie puternica...

Dumnezeu sa-l odihneasca in ceata Sfintilor Sai!!!

P.S Desi este inmormantat alaturi de fratele sau la Man. Caldarusani, eu regret acest lucru din multe motive...dar asta este doar o parere subiectiva.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote