Subiect: Candela
View Single Post
  #51  
Vechi 09.09.2011, 01:19:48
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga crestinOrtodoxa : " Si painea de la maslu sau anafora mucegaita, nu se arunca, decat sa arunci mai bine dai la vrabii/animale,sa nu se piarda. Dar DOAR daca a mucegait, altfel e pacat.[/quote]

Eu am fost sfatuita sa nu arunc anafora mucegaita la pasari sau animale ci sa-i dau drumul pe o apa curgatoare. Fiindca am incredere in persoana care m-a sfatuit, asa am facut si desigur spun si la altii, daca ma intreaba.

Ma bucur ca ai readus la trezire acest topic, nu ca l-am descis eu ci pentru importanta existentei unei candele in casa care sa arda alaturi de icoana Maicii Domnului, mai ales in aceasta zi sfanta care tocmai a trecut si care ne-a adus aminte de NASTEREA MAICII DOMNULUI !

" Nascatoare de Dumnezeu, pururea Fecioara, slava ingerilor si podoaba pamantenilor, cere iertarea tuturor pacatelor celor ce-ti canta tie: Fii milostiva robilor tai, caci tu esti o adapostire care nu-i da de rusine pe oameni, tu esti izbavirea celor deznadajduiti, prea binecuvantata! "
( tropar dupa Catisma a VIII a, gl.8 Psaltirea Maicii Domnului )
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 09.09.2011 at 01:24:31.
Reply With Quote