Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #73  
Vechi 21.08.2020, 12:39:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unii s-au rupt de B.O.R în urma unor nevrednicii personale pentru care nu vor să se smerească, iar calendarul e doar pretext.

Românii din diaspora poate nu ar vrea calendarul vechi și unii s-ar rupe.

Și părintele Cleopa și părintele Argatu ne-au îndemnat să nu facem tulburări pe tema calendarului.
În afară de astea 3 fraze citibile și inteligibile, în care citind serios găsești câte un sâmbure de adevăr, restul răspunsurilor domniei tale la subiect au fost așa în dorul lelii, doar ca să scri și tu ceva și să pară că-ți pasă, defapt ai scris în batjocura minții, a înțelepciunii, a oricărei forme de bună credință în comunicare.

Parcă nu vrei să vezi și să pricepi esența, miezul problemei, sensul și rostul discuției.

NU E VORBA DE CALENDAR sau de calendare ci de încurcăturile și de mulțimea de greșeli în lanț și în avalanșă care vin de la acest defazaj!.. de 13 zile.

Pricepi oare că în CER se țin lucrurile la altă dată calendaristică și că atunci când noi serbăm un sfânt sau ținem un post e altceva în realitate, în DUHUL ORTODOX, în dreptate se ține sau se serbează altceva?

Pricepi că respectivul calendar românesc drept de pe timpul primului război mondial a fost creștinat și ținut de sfinții părinți de mai înainte și că ăsta pe nou a fost impus în BOR după ce s-a făcut ascultare de ereticii catolici, de occident? Deci cum să asculte drepții sau ortodocșii de eretici și să lepede sfinții?

E greu să pricepi că orice om care vede un fel de unitate ortodoxă de Paște dar o dezbinare la fiecare post și sărbătoare de sfinți va căltina din cap zicând că așa ceva nu e de la Dumnezeu și astfel poate să aibă dubii serioase în ceea ce privește ortodoxia?

Deci în discuția asta nu e vorba de un stil, de un moft, de o modă, de un calendar ci de încurcăturile și greșelile inadmisibile în care se persistă dacă nu se revine la temelia pusă de sfinții părinți! Sigur că nu ești dumneata în măsură să hotărăști revenirea și nici eu, noi suntem mici și nu putem schimba sau hotărâ ceva la nivel de biserică dar asta nu înseamnă că nu putem discuta cinstit, drept, cerând ceea ce este drept nu pentru noi ci pentru ortodoxie, pentru Hristos.

(Ca paranteză, zici că ortodocșii din BOR fac ascultare de BOR când ascultă orice le-ar zice un mai mare din BOR și că nu pot fi trași la răspundere de Dumnezeu că cică e ascultare? Păi dacă nu asculți de Hristos în timp ce asculți de BOR ce e asta? După dreptatea asta dacă unul din BOR mai mare îți zice să ucizi, să furi, să minți, să desfrânezi violând în timp ce Hristos știi că îți zice invers tu o să fii ca un înger al satanei foarte ascultător și naiv căci și îngerii din subordinea satanei au apărarea asta, susțin la judecată că iată ”am ascultat de mai marele nostru, de căpetenia îngerilor, de satana”. Ce o să spui când o să ajungi la dreptul judecător care o să te întrebe de ascultarea de Domnul Hristos? Tu o să zici că eu am ascultat de unul mai mare ca mine din BOR care astea mi le-a poruncit, să calc posturile, să încurc sărbătorile, să ucid, să mint, să desfrânez și eu l-am ascultat pe ăla că vorbea din dreptul lui Dumnezeu și crezi că vei scăpa tu și cei ca tine și va fi osândit doar mai marele din BOR care te-a pus să asculți mai mult de el decât de Dumnezeu?

Păi ai văzut dumneata că justiția îi eliberează pe toți infractorii și executorii ca nevinovați în timp ce-l osândesc doar pe șeful lor?

Nu ține să închizi ochii și să faci rele și să zici că răspunde doar șeful! Închid paranteza!

Deci nu zic astea să ne certăm sau să creem tulburare căci ți-am spus că nu e pentru mine fiindcă eu țin așa cum țin, de două ori sărbătorile când îmi aduc aminte și nu mă supăr dacă alții țin altfel decât mine sau dacă nu se va reveni la rânduiala sfinților dar aici discut serios mai mult pentru Dumnezeu căci Domnul Iisus Hristos și Cerul cere revenirea și ieșira din greșală și orice om sănătos la cap ar vrea ceva coerent, o unitate deplină în toată ortodoxia în ceea ce privește Calea cea strâmtă tocmai pentru a nu exista dubii, îndoilei, tulburare, sminteli din pricina că tu ortodox fiind ții întrun fel iar monahii și slavii și sfinții și Cerul și Dumnezeu, tot ortodocși fiind țin altfel.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.08.2020 at 13:07:50.
Reply With Quote