View Single Post
  #1  
Vechi 08.10.2010, 17:10:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Adevarata dragoste

\"De as graƒi in limbile oamenilor sŸi ale ingerilor, iar dragoste nu am, faƒcutu-m-am aramaƒ sunaƒtoare sŸi chimval raƒsunaƒtor.Sži de asŸ avea darul proorociei sŸi tainele toate le-asŸ cunoasŸte sŸi orice sŸtiintaƒ, sŸi de -as avea atata credintaƒ incat saƒ mut sŸi muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Sži de asŸ imparti toata avutia mea sŸi de -asŸ da trupul meu ca saƒ fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosesŸte. Dragostea indelung rabdaƒ; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiesŸte, nu se laudaƒ, nu se trufesŸte. Dragostea nu se poartaƒ cu necuviintaƒ, nu cautaƒ ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raƒul.Nu se bucuraƒ de nedreptate, ci se bucuraƒ de adevaƒr.Toate le suferaƒ, toate le crede, toate le nadaƒjduiesŸte, toate le rabdaƒ.Dragostea nu cade niciodata...\" __Uneori ne lasam sub influenta impulsului de moment si uitam ca vom fi judecati dupa legea Iubirii. Poate crestinul de astazi sa probeze jertfa de sine respectand atat de frumoasa Porunca a Iubirii?______________________________

Last edited by Rodica50; 08.10.2010 at 17:43:24.
Reply With Quote